Mastná pleť

Mastná pleť

Neustále se lesknoucí obličej, viditelně rozšířené a ucpané póry, věčný náběh na akné i když nemáte menstruaci a líčení vám nevydrží moc dlouho? Tak to jste nejspíš nositelkou mastné pleti. Tento druh pleti se nejčastěji vyskytuje v pubertě, kdy hormony začínají pracovat naplno. Mazové žlázy produkují více mazu a mastná pleť je na světě. Ovšem s tímto problémem se nepotýkají pouze mladiství. Mastná pleť je, tak jako kterákoli jiná, dána geneticky. Proto v době dospívání je velmi těžké uhodnout, jaký je opravdový typ vaší pleti. U některého se lesklá pleť změní na sušší, někdo bude házet prasátka nadále.
Ač se může zdát že mastná pleť je prokletí všech žen, není tomu tak. Za prvé na tomto druhu pleti se vrásky objevují mnohem později než je tomu u ostatních typů pokožky a vhodná strava, péče a především vnitřní pohoda zmůže úplné zázraky.

Ukaž mi pleť, řeknu ti jak žiješ

Stalo se Vám někdy, že když jste se cítila vynervovaná či jste byla ve stresu, objevil se na obličeji nepříjemný uhřík? Nebyla to náhoda. Je prokázáno, že stres je velkým činitelem nezdravé pleti. Stejně tak jako je tomu s opary. Takže rada číslo jedna zní: snažit se žít optimisticky a vyrovnaně.

Pivo versus čokoláda

Pleť je nejvíce viditelnou vizitkou správné stravy. Většina lidí ví, co je zdravé, z čeho se tloustne či co dokonce tělu škodí. Ale víme také to, jaké potraviny má ráda naše pleť? Pro krásu pleti je dost důležité čerstvé ovoce a zelenina s vysokým obsahem vlákniny. Naopak takový tuk, cukr a sůl se na kráse pleti nepodepíše. Smutnou zprávou je také to, že mezi tyto suroviny patří i čokoláda. Proto je dobré tyto suroviny vhodně omezit a zbytečně se nevystavovat jak nedostatkům na pleti, tak i na celém těle.
Tato rada potěší zvláště milovníky piva. Pivní kvasnice jsou velmi vhodným doplňkem stravy. Tyto tabletky výborně působí na pleť, ale prospívají i střevům. Dokonce však i samotné popíjení tohoto „královského moku“  pomáhá vaší pleti. Pokud již nebazírujete na plochém bříšku.

Čištění matka krásné pleti

Velmi důležitým krokem pro zdravě vypadající pleť je důkladné čištění, takže žádné spaní bez odlíčení! Mastná pleť má často sklony k rohovatění a je jak na dotyk, tak i na pohled hrbolatá. Jakási první pomoc je peeling. Ten je pochopitelně vhodný pro všechny druhy pleti, ovšem ta mastná ho ocení nejvíce. Většina obličejových peelingů jsou vyráběny především pro její potřeby.
Anglické slovo peel znamená loupat se. Hrubé částečky, obsažené v krémovém či gelovém abrazivním krému, jemně odstraní odumřelé buňky, tudíž bude vaše pleť hladší. Jakmile z pleti odstraníte tzv. „starou kůži“, odměnou vám bude i prosvětlenější vzhled pokožky obličeje.
Velmi dobrým a hlavně levným pomocníkem na rozšířené póry je střídání teplot vody. Teplou vodu střídejte se studenou nejméně třikrát za sebou a uvidíte, jak se póry zmenší.

Není mazání jako mazání

Po světě koluje fáma, že mastná pleť je zkrátka mastná a proto se nemá mazat. Opak je však pravdou. To, že pleť je mastnějšího charakteru vůbec neznamená, že nepotřebuje hydrataci. Každá pleť si zasluhuje péči pomocí krémů. V reklamách a dokonce i v obchodech se setkáte většinou s krémy určené suché pleťi, ale pokud pečlivěji zapátráte, budete příjemně překvapena. Krémy všemožných značek nejenom hydratují a zbavují nežádoucího lesku, ale především vyrovnávají hladinu mastnoty pleti.
Existuje celá řada přísad, které na tento druh pokožky působí doslova blahodárně. Jsou to především výtažky z Tea Tree, které pleti slouží jako antiseptikum a zabraňuje infekci. Pak také Aloe Vera a mořské minerály, které jsou ostatně doporučované pro každý typ pleti. Vhodné je používat jak denní tak noční krém stejné značky a druhu.

Malé nedokonalosti

Pupínky jsou nepředvídatelné, a i po důkladném čištění a celkové péči o pleť se zkrátka vyskytnou. Pro odstranění je zapotřebí umýt si ruce horkou vodou a připravit si čistý ubrousek.
Nesmíme zapomenout, že uhřík je vlastně jako malá otevřená ranka a aby se mohla co nejdříve zahojit, nesmí se do ní dostat infekce. Existuje mnoho druhů protizánětlivých tyčinek, které pomáhají jak v předcházení pupínků, tak i k jejich rychlejšímu hojení.
Už za časů našich babiček existovaly mnohé rady „podomácku“. Jenda z nich, určená právě pupínkům je právě tady:
Rozdrťte čtvrtku paralenu a smíchejte ho se stejným množstvím zubní pasty. Tuto směs naneste na postižená místa nejlépe na noc. Zanícené místo se vysuší a hojení bude rychlejší.

Zdravé maskování

Velmi působivými přípravky jsou masky. Na trhu jsou všemožné druhy a od různých značek. Od hloubkově čistících masek z bahna Mrtvého moře, po jemné s přísadou Tea Tree oleje či jílu.

Nabízím velmi účinné masky, které si můžete vyrobit doma samy:

Drožďová maska:

Celou kostičku droždí společně s pár kapkami citronu smíchejte v troše teplé vody. Naneste na obličej a nechte 15 minut působit. Poté smyjte vlažnou vodou.
Vaše pleť se okamžitě zbaví přebytečného mazu!

Maska z jablek a skořice:

-    1 zralé jablko, 1 lžička bílého jogurtu, 1 lžička medu, ½ lžičky mleté skořice, 1 lžička ovesných vloček

Nastrouhané jablko smícháme s ostatními přísadami a naneseme na obličej. Necháme působit 5-10 minut, poté odstraníme.
Pleť bude čistá a zároveň hydratovaná!