Baňková masáž uleví tělu i duši

Baňková masáž uleví tělu i duši

Trápí vás bolesti zad a kloubů? Vaše pleť už není to, co bývala a navíc se objevila i ta nevzhledná celulitida? Potřebujete oddech a relaxaci? Není nic jednoduššího, než vyzkoušet léty ověřenou baňkovou masáž, tzv. baňkování.

Baňková masáž se zrodila již před pěti tisíci lety. Byla a je součástí tradiční čínské medicíny a je zakotvena i v nejstarších indických lékařských spisech. První zmínky o ní pocházejí také ze starověké Mezopotámie, odkud se tato procedura dostala do antického Řecka. Zde byl dokonce symbol baňky považován za logo lékaře, což je důkazem toho, že baňkování bylo velmi důležitou léčebnou metodou.

Staří Číňané tento typ masáže obohatili o specifickou techniku, která spočívala v tom, že nejprve nařezali kůži pacienta a poté do baněk nechali vytéct různé množství jeho krve. Tato metoda pomáhala odplavit z těla škodliviny, které způsobovaly bolesti a různá onemocnění. Dnes se však praktikuje jen zřídka a provádět ji mohou pouze vyškolení maséři.

Tradiční masérskou metodou užívanou při baňkování je tzv. baňkování suché, při kterém nedochází k porušení kůže. Teplem zahřáté skleněné baňky různé velikosti se přikládají na pokožku a díky podtlaku, který vzniká rozpínáním teplého vzduchu, se baňka přisaje a vtáhne dovnitř společně s kůží i přilehlé podkoží. Dané místo se tak intenzivně prokrví, cévy se rozšíří a prostřednictvím lymfatického systému se odplavují z těla toxiny. To má za následek především celkové pročištění organizmu, uvolnění svalů a posílení kardiovaskulárního a imunitního systému.

Jedinou nevýhodou této masážní techniky jsou modřiny, které po baňkách na pokožce zůstávají a které zpravidla mizí do jednoho až dvou týdnů. Jejich vzniku se dá předejít jednak rychlým přesouváním baněk po předem namazané kůži, jednak je možné použít velmi šetrnou metodu - masáž Ba guan. Ta má svůj původ ve starobylé čínské medicíně a je založena na použití masážních olejů a speciálních gumových přísavek, které vytvářejí pouze jemný podtlak a nezpůsobují na pokožce modřiny.

Baňková masáž se využívá zejména při bolestech zad, kloubů a svalů a osvědčila se i při léčbě revmatizmu. Díky prokrvení dochází k uvolnění a mnozí pacienti pociťují úlevu již po první proceduře. Podtlak působí blahodárně také na funkci cév a zlepšuje i činnost potních a mazových žlázek. Baňkování však přispívá i k zásadnímu zlepšení kvality pokožky a hraje významnou roli při formování postavy, protože účinně bojuje proti celulitidě. Tato procedura je však i balzámem pro duši a není žádnou výjimkou, že pacient během masáže usne.

Baňkování je vhodné opakovat dvakrát týdně po dobu tří týdnů. Vyhnout by se mu měli lidé s otevřenými ranami, hnisavými infekcemi, s gangrénou a otoky srdečního původu.