Zdraví

Tajemství zeleného čaje

Tajemství zeleného čaje

Zelený čaj, který se pil již před pěti tisíci lety, je v současné době jedním z nejoblíbenějších nápojů, a to ať v podobě čaje ledového nebo horkého. V obou případech se však jedná o chutný a zdraví velmi prospěšný nápoj, který dokáže téměř zázraky. Pro mnohé se stala příprava a konzumace zeleného čaje rituálem.

Čti dále...
Citronová tráva voní, chutná i léčí

Citronová tráva voní, chutná i léčí

Možná jste se s citronovou trávou již setkali a možná jste si to ani neuvědomili. Kromě toho, že bývá tradiční součástí asijské kuchyně, se také přidává do čajů, ale i do parfémů a jiných kosmetických přípravků. Oblíbená je především pro svoji příjemnou vůni po citronech, kterou způsobuje obsažená silice citral. Pokrmům dodává lehce pikantní chuť, nikoliv kyselou, jak by se mohlo na první pohled zdát. I přesto, že citronová tráva působí v našich končinách poněkud exoticky, lze si ji bez problémů ze semínek vypěstovat i doma.

Čti dále...

Vitamínová bomba: Rakytník řešetlákový

Tento zajímavý název skrývá v sobě tajemný keř, který se vyskytuje hlavně v Číně, Mongolsku, Indii, na Sibiři, ale rozšířil se i po celé Evropě. Je trnitý, vysoký až dva metry. Jeho listy jsou malé zeleno-stříbrné a plody zdobí korunu sytou oranžovou barvou. Název Hippophae, jak se tomuto stromu říkalo, pochází ze staré řečtiny. V překladu znamená „třpytící se kůň“. Staří Řekové totiž zpozorovali, že zvířata pasoucí se na místech, kde tato dřevina rostla, získávala nejen kypré tvary, ale i lesklou srst. U nás se Rakytník pěstuje hlavně jako okrasný strom a jeho blahodárné účiny byly donedávna přehlíženy. 

Čti dále...
Hodnota pH a její význam

Hodnota pH a její význam

Hodnota pH je uváděna u mnoha kosmetických přípravků a informuje nás o tom, zda je daná látka (nejčastěji tekutina) kyselá, neutrální nebo zásaditá. Za neutrální jsou považovány látky s hodnotou pH 7, ke kterým patří např. chemicky čistá voda. Hodnotu nižší než 7 mají látky kyselé, tedy mnohé kyseliny, hodnotu vyšší než 7 mají látky zásadité neboli alkalické. V případě, že jejich pH přesáhne hodnotu 12, jedná se o louhy, které, podobně jako kyseliny, mohou na pokožce vyvolat nebezpečné poleptání.

Čti dále...

Gemmoterapie: Léčivá síla pupenů

Gemmoterapie, která je často nazývána medicínou 3. tisíciletí, se v mnohém podobá blízké fytoterapii, rozdílný je však zdroj léčivých látek. Zatímco fytoterapie využívá léčivé síly celé rostliny, gemmoterapie využívá výtažků pouze ze zárodečných tkání rostlin, nejčastěji z pupenů. Kromě pupenů se mohou rovněž použít velmi mladé listy, kořínky nebo i mladé výhonky. V současnosti zažívá gemmoterapie výrazný rozvoj, jelikož výsledky léčby jsou výborné a v některých případech připomínají malý zázrak.

Čti dále...

Objevte tajemství dračí krve

Jako dračí krev je přezdívána téměř zázračná látka rostlinného původu, která má nezastupitelnou úlohu v přírodní medicíně prakticky po celém světě. Jedná se o tmavě červenou pryskyřici získávanou z naříznuté kůry posvátného stromu peruánských indiánů Crotonu lechleri. Tato vzácná a léčivá pryskyřice je již po staletí využívaná v lidové medicíně. Aplikuje se různými způsoby a ovlivňuje velice široké spektrum onemocnění. Domorodci byla odedávna užívána např. k zastavení krvácení, k urychlení hojení ran, jako ochrana před všemožnými infekcemi, také při úplavici či střevní horečce. V Evropě byla dračí krev představena na počátku 17. stol. díky španělským přírodovědcům.

Čti dále...
Rakytník řešetlákový: Pastva pro oko i lék

Rakytník řešetlákový: Pastva pro oko i lék

Nejspíš málokdo z nás ví, že rakytník, okrasný trnitý keř s oranžovými bobulemi, který můžeme vídat v parcích, zahradách, ale také jako zpevňující prvek u silnic, je velmi bohatým zdrojem zdraví prospěšných látek. Léčivé účinky rakytníku byly využívány již v dávné minulosti, a to v lidovém léčitelství Mongolska, Sibiře a některých oblastí Číny. Užíval se při léčbě plicních, zažívacích či kloubních onemocnění a také v kosmetice. V Tibetu patří dodnes mezi významné přírodní regenerační prostředky. U nás však byly léčivé účinky rakytníku dlouhou dobu přehlíženy.

Čti dále...
Krásné nastávající maminky

Krásné nastávající maminky

Říká se, že těhotenství činí ženu krásnější. Zjemňuje vzhled obličeje, zněžňuje výraz očí a celou bytost prozařuje radostí. Podle toho je prý možné poznat, že je žena v jiném stavu dříve, než se to projeví na její postavě. S těhotenstvím je spojeno mnoho různých obtíží, které je nutno překonat. Hladina ženských hormonů v krvi začne stoupat. Ženské pohlavní hormony vytvářené ve vaječníkách mají klíčové postavení. Jejich zvýšené množství se totiž projevuje i navenek. Ženy, které dříve měly mastnou pleť obvykle pozorují, že se maštění omezilo a že pleť je jemnější s menšími póry. Po zanícených boláčkách, které se léta objevovaly v období před menstruací, náhle není ani stopa. Pleť je hladká a čistá a tak jistě zvýší sebevědomí každé ženy. Ale má to i stinné stránky. Mezi nevítané změny patří hnědé skvrnky, které se tvoří na horním rtu a na čele. Ty se nepokoušíme odstranit v těhotenství ani v období kojení. Později je můžete zesvětlit bělící mastí. Skvrny vznikají, protože se kůže stala mimořádně citlivou na sluneční světlo. Tato citlivost může trvat ještě i několik let po porodu. Obličej je lepší před sluncem chránit.

Čti dále...
Aloe je zázrak

Aloe je zázrak

Máte doma v květináči aloe? Potom máte nejen účinnou přírodní lékárničku, ale také kosmetického pomocníka. S aloe totiž můžete léčit hodně neduhů, a to šetrně a zaručeně rychle a navíc vám ještě pomůže v péči o pleť. Aloe patří mezi sukulentní rostliny, které pocházejí převážně z Afriky. Pro léčivé účinky se používají tři druhy: aloe pravá (Aloe vera), aloe kapská (Aloe ferox) a aloe stromovitá (Aloe arboretsens). Existují dvě léčebné formy produktů této rostliny, a to gel a šťáva. Gel získáme podélným rozříznutím listu nebo jeho oloupáním. Víc není potřeba a je možné ho aplikovat okamžitě. Stačí, jestliže ho přiložíte přímo na nějakým kožním defektem postižené místo a pomáhá i v boji s akné. Z gelu se dá také připravit přírodní pleťová maska a lze jím léčit například popáleniny, nejrůznější drobná poranění nebo bodnutí hmyzem.

Čti dále...

Indická ájurvéda

Ájurvéda je 5 000 let starý komplexní medicínský systém. Tato věda se zabývá celým člověkem. Její kořeny můžeme hledat v Indii, ve starých védských textech. I když je ájurvéda starobylé učení, její vývoj nikdy neustal a rozšiřuje se dodnes. V minulosti bylo převzato do systému mnoho léčebných poznatků z jiných kultur. Staré arabské či řecké metody léčby již dávno ve svých zemích zanikly. Přežily jen díky tomu, že ájurvéda tyto metody převzala a praktikuje je dodnes. Podle konstituce vnějších a klimatických podmínek doporučuje individuálně založenou stravu, celkovou životosprávu, bylinné přípravky, procedury, jógu a další. Světová zdravotnická organizace uznává ájurvédskou medicínu za účinný medicínský systém.

Čti dále...