Barvení vlasů přírodními barvivy

Barvení vlasů přírodními barvivy

Mezi přírodní barviva pro obarvování vlasů patří například heřmánek či hena, ta je jedním z nejstarších lidem známým receptem.

Hena
Obarvování vlasů pomocí heny působí také jako posilující vlasová kůra. Hena v podobě prášku se promíchá s horkou vodou a nechá se vychladnout na teplotu přijatelnou pro pokožku hlavy. Nanášejte ji rovnou do vlasů a nechte ji asi kolem 30 až 60 minut působit podle toho, jak požadujete mít syté obarvení.
Můžete také barvené vlasy opatřit igelitovým čepcem a turbanem z ručníku, abyste zvýšila okolní teploty barvených vlasů. Není to nutné, je to pouze možné.

Hena je jediným barvivem, které neproniká vlasovou strukturou. Její molekuly se zachycují na povrchu vlasu za šupinky kutikuly. Tímto se tvoří okolo vlasu pouzdro nazvané „lavson“. Čím déle necháte henu působit, tak tím  pevnější pouzdro vznikne. Jakmile hena zaschne, ztrácí barvící schopnost.
Na vlasy, které jste obarvovaly henou, nemůžete použít jiné chemické vlasové preparáty, než vám vlasy úplně odrostou. Vlasové pouzdro lavson by je totiž do struktury vlasu odmítlo pustit. Každá snaha protlačit skrze lavson molekuly jiného prostředku končí vznikem vysokých teplot, které vlasový stonek přepálí.
Platí to ale jen pro chemické preparáty, ne pro tužidla a laky na vlasy, které lze při barvení henou používat. Přestože na vlasech ulpívají, s vlasy chemicky nereagují.

Heřmánek
Heřmánek není jedinou dostupnou bylinou, která je schopná vaše vlasy zesvětlovat. Dnes se samozřejmě provádí barvení vlasů jinak, ale alespoň získáte podle následujícího článku představu, jak to asi bývávalo.

Obyčejný odvar heřmánku nanesete do vlasů po umytí, není ani nutné tento odvar z povrchu vlasů oplachovat. Vlasy, které máte ošetřené heřmánek, velmi krásně voní. Jeho zesvětlovací schopnost je asi půl odstínu a je přímo úměrná výchozí tmavosti vlasů. Znamená to, že čím tmavší původní odstín, tím menší zesvětlení.

Jak vlasy budete obarvovat?
a) Suché vlasy rozdělíte od ucha k uchu a od čelní kontury ke spodní kontuře.
b) Barvicí roztok nanesete nejdříve na zadní partie, až potom přejdete k předním.
c) Po nanesení barvícího roztoku zahájíte pronikání molekul barvy do vlasů, kde obalí stávající pigmentová zrna. Takhle změníte dosavadní barevný odstín.
d) Až uplyne předepsaná doba, kdy působila na vašich vlasech barva, tak si barvu z vlasů opláchněte a vlasy si umyjte.
e) Provedete regeneraci.
f) Konečná úprava - nejlepší je vlasy pak sestříhat a upravit vlasy vodovou či foukanou. Sestříhání samozřejmě není podmínkou.