Což takhle dát si zinek?

Což takhle dát si zinek?

Usilujete o krásnou a zdravou pleť, ale při pohledu do zrcadla vidíte pravý opak? Padají vám vlasy a jsou úplně bez života? Chtěly byste mít dlouhé a kvalitní nehty, které by zdobily vaše ruce, ale místo toho se vám při první příležitosti zatrhnou nebo zlomí? Jsou vaše pokusy něco z toho změnit stále neúspěšné? Tak potom ještě nevěšte hlavu a zkuste svému organizmu dopřát zinek, který umí opravdové zázraky.

Zinek je vzácný stopový prvek, jehož příznivé účinky jsou známy již od starověku. Pro správné fungování lidského těla je velmi důležitý a nepostradatelný. Představuje součást téměř všech buněk a stimuluje aktivitu stovky enzymů ovlivňujících většinu procesů – od pohlavního zrání, po hojení ran. Jeho obsah v živých tkáních však není příliš vysoký, a proto většina z nás trpí jeho nedostatkem, který je významně podpořen špatnou skladbou potravy, hormonálními poruchami, nadměrným pitím alkoholu a znečištěným ovzduším.

Při nedostatku zinku dochází ke zpomalení buněčného dělení a k nejčastějším projevům patří zvýšený sklon k infekcím, špatné hojení ran, poruchy psychiky, úbytek hmotnosti a u mužů impotence.

 

Příznivé účinky zinku na lidský organizmus jsou velmi různorodé a je jich obrovské množství. Mimo jiné se jeho pravidelný příjem doporučuje lidem, kteří trpí kožními či kosmetickými neduhy. Tento důležitý prvek se totiž účastní nesčetných tkáňových pochodů, a proto zlepšuje kvalitu pokožky, vlasů a nehtů. Úspěšně se užívá při léčbě akné, ekzémů a lupénky, zabraňuje tvorbě koutků a oparů, prospívá hojení jizev a drobných oděrek a celkově chrání pokožku proti infekcím. Vhodný je také pro všechny, koho trápí suché a řídké vlasy bez lesku a problémy s nehty, ke kterým patří lámavost, bílé skvrnky a různé druhy plísní.

Kromě uměle vyrobených přípravků, jako jsou např. tablety nebo krémy, byste měli dostatečné množství zinku získávat především z běžné denní stravy. Z rostlinných produktů jsou hlavním zdrojem zejména ovesné vločky, vlašské ořechy, dýňová semena, mandle, pšeničné klíčky a fazole. Z potravin živočišného původu jsou zdrojem játra, tmavé maso, vejce, mléčné výrobky a mořští živočichové. Doporučená denní dávka zinku se pohybuje kolem 12-15 mg pro dospělé a mladistvé, kolem 5-10 mg pro děti do 10 let a kolem 16-19 mg pro těhotné ženy. Denní dávku je možné zvýšit až na 50 mg, což se doporučuje zejména alkoholikům, diabetikům a sportovcům. Překročení hranice 150-450 mg zinku denně však může vést až k projevům toxicity, které se vyznačují zhoršením funkce imunitního systému, snížením hladiny potřebných forem cholesterolu, poruchami trávení a rozmnožování. V některých případech hrozí zvracení, průjem a bolesti hlavy. Nesnažte se proto o radikální přísun zinku do vašeho organizmu, vyplatí se jen a jen prevence.