Dejte sbohem spálení na slunci

Dejte sbohem spálení na slunci

Dny se prodlužují, slunce se na nás po celý den směje a my jsme hned veselejší. Slunce je totiž významným faktorem, který ovlivňuje naši náladu. Podporuje látkovou výměnu a posiluje naši obranyschopnost. Slunce odvádí těžkou práci, neboť podporuje syntézu vitaminu D, který je důležitý pro stavbu kostí a zdravé zuby. Vědci také tvrdí: abychom si mohli užívat všech příznivých účinků, stačí 10 minut slunečního záření denně. Hřbet rukou funguje přitom jako velmi efektivní sluneční kolektor. Avšak kde je světlo, je i stín. A nikde jinde neplatí toto pořekadlo více než právě tady. Neboť až přílišné vystavování se slunci, které má blahodárné účinky na naši náladu, může mít negativní vliv na naše zdraví.

VYVARUJTE SE PŘÍLIŠ DLOUHÉHO NECHRÁNĚNÉHO POBYTU NA SLUNCI Vaše pokožka nezapomíná

Každoročním problémem není slunění jako takové, ale spíše jeho intenzita. Jinak řečeno jde o množství paprsků v souvislosti s délkou pobytu na slunci. Fatální přitom je, že pokožka nám nepromine žádné hříchy a negativní účinky nadměrného slunění se projeví až po letech. Je vědecky dokázáno, že dětství strávené na slunci a opakovaná spálení pokožky, na která jsme dávno zapomněli, mohou způsobit škody na celý život. Jedna americká studie prokázala, že během svého života „natankujeme" určitou dávku UV záření, z toho dokonce celou polovinu již do dvacátého roku. Proto je účinná ochrana při pobytu na slunci u dětí a mladistvých obzvláště důležitá. Batolata a děti do čtyř let by se vůbec neměly vystavovat přímému slunci. Později můžeme děti pomalu pustit na sluníčko, ale měli bychom jejich pokožku ošetřit přípravky s vysokým ochranným faktorem.

OCHRANA S OVĚŘENÝM KRÉMEM Ohromný pokrok v posledních letech

Potěšující je fakt, že výzkumy shromažďují stále více a více poznatků o ochraně pokožky před slunečními paprsky, a tak vzniká trend, který upřednostňuje přípravky s vyšším ochranným faktorem. Mnohem větší zájem je také o přípravky, které se dobře vstřebávají a okamžitě chrání pokožku. Také oblast stárnutí pokožky v souvislosti se slunečním zářením nabízí vědcům poměrně široké pole působnosti. V posledních letech se výzkumy zabývají především ochranou před UVA zářením, kde dochází k mnohým objevům a díky tomu je nyní ochrana před UVA zářením daleko kvalitnější.

DOPŘEJTE SVÉ POKOŽCE NĚCO OPRAVDU DOBRÉHO Zde se nevyplácí šetřit!

Kromě ochrany před zářením UVB (vyjádřené ochranným faktorem) by měl opalovací přípravek rovněž chránit před zářením UVA. Vzhledem k tomu, že ochranný faktor LSF se váže především k ochraně proti spálení, mohou přípravky poskytující pouze ochranu proti záření UVB vytvářet falešný dojem bezpečí, zatímco propouštějí nebezpečné záření UVA. Účinná prevence je totiž možná jen s přípravky obsahujícími vyváženou ochranu proti UVA a UVB záření.

Také o aplikaci přípravků na opalování se v poslední době nashromáždila spousta poznatků. Proto už se snad vyvarujeme chyb, jako je například příliš úsporné nanášení krému. Na ochranu celého těla dospělé osoby je třeba 35 gramů prostředku. To odpovídá přibližně šesti kávovým lžičkám. V současné době většina spotřebitelů používá jen polovinu tohoto množství, což znamená snížení účinnosti ochrany o více než polovinu. Základní pravidlo tedy zní: vždy sáhněte pouze po moderních a kvalitních přípravcích a nanášejte je během dne vícekrát. Vaše zdraví za to jistě stojí.

Alcina Letní péče

Zdroj: Alcina Esence