Děti, pozor na sluníčko

Děti, pozor na sluníčko

Opalování je prima věc. Máme ho bezesporu všichni rádi a chceme ho proto v co největší míře dopřát i našim ratolestem. Ale pozor, sluníčko může být blahodárné, ale také zrádné. Lékaři nás dokonce varují, že přemíra slunečních paprsků porušuje obranyschopnost pokožky dospělé, natož pak pokožky dětské, která je daleko choulostivější.

Existují údaje, že už dvě „spálení“ sluncem v dětském věku mohou kůži narušit trvale. Právě proto je opatrnost a důsledná ochrana dětí při pobytu na slunci nesmírně důležitá. Jednoduše řečeno, děti a sluníčko ano, ale s mírou.

Čím lépe chráníme dětskou pokožku už od útlého věku, tím větší vklad dáváme ratolesti do života a zaručujeme jeho zdravou pokožku i v dospělosti.

Dítě by mělo užívat co nejvíce čerstvého vzduchu a pobytu v přírodě. O tom nemá nikdo pochyb. Hlavní věcí však je, zajistit ochranu jeho kůže vhodným přípravkem, nechodit s dítětem na sluníčko v kritických hodinách, tedy v poledne a také dbát, aby mělo vhodnou pokrývku hlavy. Důležité je i dodržovat pitný režim, aby se nestalo, že budeme zcela dehydrovaní. To jsou přece rady, které bychom měli dodržovat všichni bez rozdílu věku a tím spíše malé děcko.

Pokud se domníváme, že, když budeme s dítětem ve stínu a ne na prudkém slunci, není třeba na ochranu myslet, je to velký omyl. Sluníčko totiž opaluje i ve stínu, i když je jeho intenzita menší.

Opalování u dětí musí být tedy velmi a velmi opatrné, protože ve srovnání s dospělými snesou jenom asi poloviční dávku slunečního záření. Pro dětskou pokožku jsou nejvhodnější ochranné sluneční přípravky s fyzikálními filtry, kterým se také říká minerální clona a které sluneční paprsky odrážejí. Kojenci, to znamená děti do 1 roku věku, by neměli být přímému slunci vystavováni vůbec. Existuje u nich totiž vysoké riziko spálení díky nižší tvorbě pigmentu a samozřejmě také značné riziko přehřátí. U dětí do 6 měsíců se také vůbec nedoporučuje používání sunscreenů.

Batolata by měla být na slunci asi hodinu denně, a to při hrách, koupání a procházkách. Není v žádném případě vhodné děti opalovat tak, jak to děláme my, dospělí, tedy povalováním se na přímém slunci.

Jak poznáme, že slunce je pro dítě bezpečné? Existuje jednoduchá pomůcka. Je-li stín vržený dítětem delší, než je dítě samotné, pak jsou sluneční paprsky natolik šikmé, že by dětské pokožce neměly ublížit.

Ale nespoléhejte jenom na laické rady. Tak jako jsou na trhu k dostání speciální dětské kosmetické řady, existují i speciální opalovací krémy a tělová mléka, která jsou určená přímo dětem. Děti totiž potřebují zvláštní opalovací krémy s vyšším UV filtrem. Jen tak budete mít jistotu, že se „nespálí“.

I když bude dítě pravidelně natíráno krémem s vysokým UV filtrem, ani potom není možné ho ponechat na slunci celý den. Pokud s ním jsme na delší vycházce, nezapomeneme zakrýt většinu jeho těla vhodným vzdušným oděvem a klobouček se širokým okrajem spolehlivě zachrání citlivé partie dětského obličeje.