Hormonální bouře

Asi od 12 let (někdy i dřív) se ženy začínají zajímat o svoji pleť. Každé období v životě ženy pleť nějak ovlivní. Svůj vzhled můžeme ovlivnit správnou péčí. Ale v každém daném období je pro pleť vhodná jiná péče. Je nutné si uvědomit, co se pod kůží odehrává. Jedině tak můžete mít krásnou pleť po celý život.

12-20 let = puberta

Kvůli pupínkům na obličeji se cítíte hrozně. V tomto věku jimi trpí 90 % teenagerů. A 15 % z nich se potýká s bolestivým akné. Hormonální pochody zastavit nemůžeme, ale můžeme je alespoň ovlivnit. Nutné je pleť každý den čistit, před menstruací pak navíc použít například peeling a tak odstranit odumřelou kůži. Pupínky není vhodné vymačkávat, protože by pak mohly zůstat jizvičky. Pokud se vám tvoří černé tečky, tak ty vymačkávat můžete, ale opatrně a hygienicky.

20 – 30+ = těhotenství

V těhotenství je ženská pokožka plná estrogenu a také je vysoká hladina růstového hormonu. Bohužel se vám v tomto období může zhoršit stav pleti. V prvním trimestru je časté akné. Dále tmavnou mateřská znamínka, protože se zvýšila hladina melaninu a kolem očí a úst se tvoří tzv. těhotenská maska, což jsou pigmentové skvrnky. Po porodu se pokožka stabilizuje, vrátit do původní stavu se ale nemusí úplně. Některé změny jsou nenávratné. To může být například zvýšená citlivost na slunce nebo tmavé skvrny na kůži. Po porodu je tudíž nutné udělat v péči o pleť nějaké změny. Každopádně byste pleť měla stále každý den čistit. Vhodné pro toto stadium jsou přípravky s obsahem beta hydroxyl kyseliny, zvlhčující krémy a vitamin C. Nedoporučuje se v těhotenství používat přípravky obsahující vitamin A.

40+  = střední věk

V tomto období se začínají projevovat některé signály stárnutí. Estrogen z kůže pomalu ubývá a to směřuje k počátku menopauzy. Kůže se tenčí a tak ztrácí pevnost a pružnost. Je to úbytkem kolagenu. Navíc v tomto věku na nás působí i emoční traumata, což pleti také dost škodí. Stresový hormon útočí na zdravou kůži. Nedoporučují se zákroky jako chemický peeling nebo dermabraze, protože je to pro pleť příliš agresivní. Stresem se vám mohou objevit i pupínky, zvláště kolem úst. Dobré je pít hodně vody a používat zvlhčující krémy. Přípravky by měly být bohaté na esenciální mastné kyseliny, kvůli hydrataci pleti.

50+ = menopauza

Vrásky jsou čím dál hlubší. Je to díky poklesu estrogenu a kolagenu v kůži. Mrtvé buňky zůstávají na povrchu dvakrát déle. Pleť je často dehydratovaná, snadno zčervená a na povrch se mohou dostat i červené žilky. UV záření je pro pokožku čím dál škodlivější. Proto je vhodné používat přípravky s UV filtrem, obzvlášť, pokud užíváte hormonální substituci. Používejte přípravky s obsahem peptidů a retinolů, které zpevní obličej i krk, přípravky s fytoestrogeny zase chrání kolagen. I přípravky s obsahem botoxu jsou vhodné. O pleť pečujte i zevnitř – potravinové doplňky.

60+ = zralá pleť po menopauze

Je to tak, že se poměry v kůži mění dvojnásobnou rychlostí. Třeba množství estrogenu je nyní na hodnotě 10 % oproti hodnotě v pubertě. Ubývá až 30 % kolagenu a elastinu. Zralá pleť je čím dále tenčí, křehčí a povolenější. Vznikají pigmentové skvrny. Pleť je nutné čistit výhradně šetrnými prostředky. Vhodné jsou čistící balzámy a třeba přípravky s atelokolagenem, které poskytnou vaší pleti vše, co potřebuje.