Hra světla a stínu

Hra světla a stínu

Podobně jako fotograf dokáže měnit vzhled naší tváře vhodným nasvícením, tak i my můžeme pomocí hry světla a stínu opticky upravit svůj vzhled. Díky vhodným kombinacím světlých a tmavých tónů lze lehce vyrovnat některé nesouměrnosti a nedostatky. Abychom byly úspěšné, je třeba znát několik základních pravidel, např., že bílá barva položená vedle jiné barvy zvyšuje její efekt, zatímco černá vedlejší barvy potlačuje a sama nápadně vyniká. Plochy na obličeji nalíčené barvou tmavších odstínů ustupují do pozadí, zatímco místa nalíčená světleji se stávají mnohem nápadnější. Proto vždy nejdříve nanášíme barvy světlé a až potom tónujeme tmavšími.

Máte-li kulatý obličej, je třeba vhodným nalíčením potlačit postranní partie a jeho tvar přiblížit oválu. Jako první tedy použijeme světlý odstín pudru a na boční části poté naneseme pudr o odstín tmavší. Růž aplikujeme spíše ke středu tváře. Kulatému obličeji nejlépe svědčí tenčí a jen mírně klenuté obočí. Nevhodný je bohatý účes, zejména v postranních partiích hlavy. Dlouhý obličej lze opticky zkrátit, nalíčíme-li světleji spánky a tmavěji čelo, okraje vlasů a spodní část brady. Vlasy nevyčesáváme zbytečně do výšky. U hranatého obličeje líčíme světleji střední partie, tmavěji tónujeme čelo a dolní strany lící až k ušním lalůčkům. Růž nanášíme téměř vodorovně podle lícní kosti a pečlivě do ztracena rozetřeme. Vlasy jsou nejlepší polodlouhé, upravené do měkkých vln, které zmírní strohost hranaté tváře.

Specifické líčení vyžaduje také trojhranný obličej. Ten bude působit souměrnějším dojmem, aplikujeme-li světlý tón na dolní partie tváře a boční části čela a naopak ztmavíme-li spánky až k lícním kostem. Růž nanášíme od středu lícní kosti téměř kolmo dolů na tváře a rozetřeme do ztracena. Vlasy by měly překrývat čelo a na stranách by účes měl být bohatší. V případě hruškovitého obličeje (tvar obráceného trojúhelníku) je vhodné aplikovat světlejší tóny na horní části tváře a ty boční ztmavit. Směr nanášení růže vedeme od spánků šikmo přes tvář k ústnímu koutku. Účes volíme krátký, nahoře bohatě zkadeřený.

Za využití stínování a barev lze korigovat i jednotlivé části našeho obličeje. Příliš dlouhý nos zanikne, nalíčíme-li tmavěji jeho špičku a kořen. Krátký nos prodloužíme nanesením světlejšího pudru na jeho hřbet a tmavšího na postranní partie. Rty opticky zmenšíme tmavou matnou rtěnkou, naopak jasnou a lesklou je zvětšíme. Natřeme-li srdíčko horního rtu a střed dolního leskem, budou se ústa zdát plnější. Naši tvář formuje i obočí. Je-li příliš krátké, oči vypadají jakoby sražené k sobě. Dlouhé a pokleslé obočí dodává tváři unavený výraz. Čím přesnější je jeho linie a čím výše se klene nad okem, tím výraznější a jasnější se oko zdá. Pomocí barev a stínování však můžeme změnit i tvar očí. Naneseme-li na horní víčko tmavý odstín, oko se opticky zvětší. Světlé barvy oko rozjasní a oživí.

Pokud se vám podaří ovládnout barvy a dokonale zvládnout způsob stínování, dokážete se svým obličejem mnohá kouzla.