Jsou minerálky prospěšné pro pleť?

Především v letním období hledají spotřebitelé rychlý způsob osvěžení pokožky.
Na první místa takových prostředků se řadí osvěžující vody ve sprejích, především v podtlakových rozprašovačích. Lze si klást oprávněnou otázku: Jaký mají přínos pro pleť?

Typy osvěžujících vod ve spreji
Můžeme je rozdělit do tří základních skupin:
- přírodní minerální vody
- mineralizované vody
- další, primárně nemineralizované přípravky
Abychom pochopili charakter těchto speciálních kosmetických přípravků, je vhodné vědět, jak se rozlišují vody pro přímou konzumaci.

Balené vody potravinového charakteru
Voda je součástí řady potravin a sama je důležitou potravinou. Rozlišujeme čtyři typy balených vod: přírodní minerální vodu, pramenitou vodu, kojeneckou vodu, pitnou vodu.
I když si to řada spotřebitelů neuvědomuje, je pitná voda významnou součástí kosmetických přípravků, často po její demineralizaci.

Znáte rozdíly mezi minerální a pramenitou vodou?
Spotřebitelé často nerozlišují při nákupu, zda kupují "minerálku", pramenitou nebo "jen" pitnou vodu. Podmínky upravuje Vyhláška 275/2004 Sb.
Minerální voda musí pocházet z přírodního zdroje minerální vody, který je certifikovaný v některé členské zemi EU jako zdroj minerální nebo přírodní léčivé vody.
Pramenitá voda pochází z kvalitního chráněného podzemního zdroje vody.
Zvláštním typem pramenité vody je kojenecká voda, která nesmí být upravována žádným způsobem, s výjimkou ozařování.
Všechny výše uvedené typy vod mohou být upravovány jen schválenými způsoby a jsou vhodné pro přímou konzumací jak dětí, tak dospělých.
Balená pitná voda - jedná se o jakoukoli pitnou vodou, která však nemusí být z podzemního zdroje. V principu je možné používat uvedené zdroje vod i pro výrobu kosmetiky.

Čistá, demineralizovaná voda v kosmetice je velmi kvalitní z hlediska čistoty, ale pleti nic nepřináší
Tím, že zbavíme pitnou vodu, která slouží výrobě kosmetiky, minerálů a některých dalších částic, zajistíme její vysokou čistotu, ale současně se dobrovolně zbavujeme mnoha prospěšných složek.

"Minerálky" jako kosmetické přípravky
Voda může být v kosmetice velmi prospěšná, musí však v ní být rozpuštěny látky, které jsou užitečné v péči o pokožku. Toho lze docílit několika způsoby. Buď použijeme přímo minerální vodu z přírodního zdroje nebo "minerálku" vytvoříme na míru požadavkům pleti. Nelze jednoznačně říci, který způsob je vhodnější. V řadě případů je minerální voda pro péči o pleť vhodná, jindy je její složení problematické - například, pokud obsahuje příliš vysoké procento solí, které mohou pleť dráždit, ale také zanášet aplikační trysky.

Nejcennější jsou ionty některých solí
Prvky jako je draslík, hořčík nebo vápník jsou velmi prospěšné pro pleť. Aktivují její metabolismus, tonizují pokožku, snižují podráždění pleti a prodlužují osvěžující pocit po aplikaci.

Minerální vody ve spreji
Mez i takové přípravky se řadí La Roche-Posay Eau Thermale, Vichy Eau Thermale nebo Avene Eau Thermale. Voda z minerálního zdroje je přímo plněna do podtlakových rozprašovačů.

Obohacené mineralizované vody ve spreji
Druhým typem "minerálek" ve spreji jsou primárně demineralizované vody, které se speciálně při výrobě obohacují o řadu látek, včetně iontů vybraných solí. Určitou výhodou je možnost připravit "minerálku" na míru, která u minerálních přírodních vod je komplikovaná a vyžaduje zvláštní úpravu vody. Navíc je možné do těchto typů vod přidat další aktivní látky, jako jsou vitaminy nebo extrakty.

SynCare mineralizované vody ve spreji
Značka SynCare nabízí dvě "minerálky" ve spreji. Klasickou mineralizovanou vodu s ionty vápníku, hořčíku a draslíku představuje HYDROGENIA biominerální tonikum ve spreji. Tento přípravek je dále obohacen o zklidňující pantenol a ochrannou sněžnou horskou řasu. Druhým typem je REVITALIA revitalizující celulární voda ve spreji, která obohacuje pokožku o kyselinu hyaluronovou.

zdroj: SynCare