Když nás „zkrášlí“ opar

Zná to asi většina z nás. Začíná to svěděním, pálením, v horším případě bolestí a voilà nevzhledný puchýřek je na světě. Nepomůže žádný make-up a musíme se chtě nechtě smířit s tím, že máme na delší dobu po zkrášlování i po náladě. Opar rtu a okolních tkání, je bohužel jedním z nejčastějších a nejviditelnějších virových onemocnění a podle posledních odhadů je virem způsobujícím tyto obtíže napadeno asi 90% dospělé populace.

Opar rtu vyvolává lidský herpesvirus 1, zvaný také herpes simplex 1. Při prvotní infekci obvykle nedochází k žádným projevům onemocnění. Virus se prozatím usídlí v nervových gangliích (uzlíky v průběhu nervu) a zde čeká na podnět, který ho aktivuje. Takovým podnětem je nejčastěji oslabení imunitního systému, únava, stres, hormonální výkyvy, ale také delší pobyt na slunci nebo nedostatek vitamínů. Opary se zpravidla objevují jednou do roka, ale existují lidé, kteří tímto problémem trpí více než šestkrát ročně.

Virem se můžeme nakazit již v raném dětství od matky nebo od ostatních dětí, i když příznaky se poprvé mohou objevit až v dospělosti. Přenos se nejčastěji děje prostřednictvím slin, potřísněných prstů nebo předmětů. Nákazu nemusíme v některých případech po celý život vůbec odhalit, existují totiž nosiči viru, kteří sami na opary netrpí.

To, že se nám dělá opar, poznáme velmi snadno. Poté, co aktivovaný virus vcestuje do kůže, pociťujeme svědění, někdy bolest často doprovázenou únavou nebo zvýšenou teplotou. Pokožka na postiženém místě zarudne, zduří a potom to již netrvá dlouho a objeví se drobné puchýřky, které mají čirý obsah. V žádném případě se nedoporučuje tyto puchýřky propichovat, protože jejich obsah je vysoce infekční. Opar zhruba po deseti dnech odezní sám. Puchýřky zaschnou a změní se ve stroupek, který později odpadne.

Samotný virus nelze vyléčit, ale proti oparům se můžeme cíleně bránit. Prevencí je vhodná skladba potravy a obecně správná životospráva spojená například s otužováním nebo s pravidelnými návštěvami sauny. Ze stravy vyřaďte čokoládu, želatinu a ořechy a naopak do ní zařaďte syrové ovoce a zeleninu, kvasnice, česnek, také propolis a mořské řasy. Vhodné je užívat doplňky stravy, ke kterým patří zejména zinek a vitamín E.

Když už se opar objeví, spoléhejte se na medikamenty nebo na přírodu. Pomáhají volně prodejné protivirové masti a tablety, například Zovirax, také antiseptické roztoky a pasty, které opar vysušují. Poslední výzkumy dokázaly, že na opar platí i lokální potírání roztokem vitamínu C. Při prvních příznacích se doporučuje aromaterapie olejem z australského čajovníku. Z přírodních zdrojů působí na opary především meduňka, třezalka a echinacea.