Když vlasy stárnou

Když vlasy stárnou

Následky stárnutí se projeví i na našich vlasech. O to důležitější je používání kosmetiky, která proces stárnutí účinně odvrátí.

Zrcadla neznají slitování. Nelžou, nic neskrývají a často nám nešetrně ukazjí, jak stárneme. Na pleti se to projeví prvními vráskami kolem očí a koutků úst. První známky stárnutí však pocítí i náš dekolt. Zděšení nad prvotními vráskami je ještě umocněno představou dalších následků, které na nás čas zanechá. I naše vlasy totiž stárnou. Jsou slabší, lámavější, ztrácejí barvu a někdy dokonce vypadávají.

Důvodem je nepříjemná řetězová reakce. Čím jsme starší, tím je naše látková výměna pomalejší a zhoršuje se i prokrvení organizmu. Vlasové kořínky potřebují stále více energie. S přibývajícím věkem se tělo stará zejména o ty orgány, které jsou nutné k přežití. V důsledku toho nejsou vlasové kořínky dostatečně vyživovány, vlasy jsou jemnější a porézní. Dalším důvodem mohou být změny ve stravovacích zvyklostech. Pokud žijeme hekticky a ve stresu, mnohem častěji také sáhneme po konzervách a rychlém občerstvení. Na první pohled je to totiž mnohem jednodušší, než si připravovat jídlo z čerstvého ovoce a zeleniny. Takové stravování ale vede k tomu, že naše tělo není dostatečně zásobováno vitamíny a důležitými stopovými prvky, jako je zinek, selen nebo železo. Důsledky jsou podobné: vlasy jsou vyčerpané a viditelně stárnou. Pokud je strava jednostranná, mohou pomoci různé potravinové doplňky, ale ne monopreparáty. V takovém případě by bylo dobré navštívit lékaře.

Návštěva lékaře se také vyplatí, pokud u ženy nastupuje menopauza. Změna hormonálního obrazu, pozvolné oslabení funkce vaječníků a snížená produkce sexuálního hormonu estrogenu se projevuje také na našem vzhledu. Estrogen je velmi důležitý pro ženskou pleť a vlasy, protože chrání vlasové kořínky před testosteronem. Tento mužský hormon totiž vlasovým kořínkům bere energii a omezuje buněčnou aktivitu pokožky. Pokud se tedy hladina estrogenu v tělě snižuje, vliv mužského hormonu narůstá a důsledkem mohou být jemné a lámavé vlasy nebo dokonce jejich vypadávání. Hormony regulují naše tělesné funkce během celého života. Pokud jejich hladina klesá, organizmus ztrácí svoji rovnováhu. Medicína a výzkum tedy začaly hledat látky, které by fungovaly jako náhražka těchto hormonů. Objevily tak fytohormony - speciální látky obsažené v rostlinách, např. v sóji, jeteli lučním nebo v ploštičníku hroznovitém.

vlasyLátková výměna – alfou a omegou zdravého srdce a krevního oběhu je pohyb. Sport povzbuzuje látkovou výměnu a podporuje přísun kyslíku.

Sója – je luštěnina původně pocházející z Japonska. Díky vysokému obsahu bílkovin se v současné době pěstuje na celém světě. Vyjímečnost bílkoviny obsažené v sóji spočívá v tom, že se skládá ze všech důležitých aminokyselin, které člověk potřebuje. Je tak stejně hodnotná jako bílkoviny, které se vyskytují v mléce nebo vejcich, Sója také obsahuje velké množství izoflavonů, které jsou svým složením podobné estrogenům a do určité míry tento hormon nahrazují.

Výživa – vyvážená strava skládající se z ovoce, zeleniny, mléčných produktů, nízkotučných bílkovin a celozrnných výrobků sice zajistí našemu tělu všechny důležité látky, ale ve většině případů stejně potřebujeme ještě další potravinové doplňky, které se postarají o výživu našich vlasových kořínků.

Mléko – obsahuje hodnotné bílkoviny, snadno stravitelný tuk a dobře využitelné uhlohydráty ve formě mléčného cukru (laktózy). Pro člověka je také velmi důležitý vysoký obsah minerálních látek , vápníku a fosforu, vitamínů skupiny B rozpustných ve vodě ( především vitamín B2) a vitamínů A a D, které jsou rozpustné v tucích. Kromě toho obsahuje mléko pro člověka důležitý jód a fluorid. Mléko má ideální složení: organizmus je schopen z něj vytvořit tělu vlastní bílkoviny, které jsou potřebné například pro svalstvo nebo jako základní stavební látka enzymů a hormonů.

Fytohormony – aby mohly hormony v lidském těle fungovat, potřebují receptor, který můžeme srovnat se zámkem a klíčem, který ho odemyká. Při hledání tohoto správného hormonu (klíče) vědci skončili u speciálních látek obsažených v rostlinách. Tyto látka nazýváme fytohormony (fytos-řecky rostlina). Ve velkém množství jsou obsaženy zejména v jeteli lučním, sóji a v lpoštičníku hroznovitém.