Křečové žíly

Křečové žíly

Křečové žíly jsou jedním z nejčastějších onemocnění, dokonce se označuje za civilizační chorobu. V různých podobách postihují až 60% lidí. Většinou jsou jimi postižené starší osoby, u mladých se vyskytují jen zřídka. Také je pravdou, že jsou jimi postižené více ženy než muži.

Co jsou křečové žíly?

Křečové žíly neboli varixy jsou vyvinuté žíly, které se vyskytují nejvíce na dolních končetinách.

Jak vznikají křečové žíly?

Na vzniku křečových žil se podílejí různé faktory, jako je těhotenství, hormonální léčba, obezita, dlouhé stání, nevhodná strava atd. Samozřejmě také dědičností – porušením pevnosti cévní stěny, zhoršuje se sedavým způsobem života, dlouhým stáním atd. Také nošení vysokých podpatků a upnutých kalhot na lýtkách není pro křečové žíly příznivé.

Jak předcházet vzniku křečových žil?

Do jisté míry se vzniku křečových žil dá předejít. Například do svého jídelníčku doplňte potraviny bohaté na vlákninu, bioflavonoidy, antioxidanty, také ovoce, zeleninu, luštěniny, celozrnné pečivo. Dále je nutné dodržovat pitný režim. Jsou i potraviny, které jsou nevhodné, pokud chceme předcházet vzniku křečových žil, a to jsou například potraviny konzervované, smažená jídla, hodně sladké potraviny a velké množství soli. Dalším plusem ke zdravým nohám je samozřejmě sport. Křečové žíly zahání třeba jízda na kole, plavání, běh a dokonce i chůze, jelikož napomáhá cirkulaci krevního oběhu. Pomoci může i pohupování na špičkách, odpočinek s nohama ve vyšší poloze nebo koupel nohou střídavě v teplé a studené vodě.

Primární varixy

Tento typ onemocnění postihuje zhruba 10% obyvatel a častěji ženy. Příčinou vzniku je především dědičnost. Mají-li varixy oba rodiče, lze očekávat, že jejich dcery budou postiženy se 75% pravděpodobností a synové s 60% pravděpodobností. Jedná se o vrozenou generalizovanou méněcennost žilní stěny a tak snadněji dochází k tvorbě varixů.

Sekundární varixy

Vznikají jako následek hluboké žilní trombózy (uzávěru hlubokých žil krevní sraženinou), následně dochází k poškození systému, který pomáhá odvádět krev z dolních končetin. Při chronické žilní nedostatečnosti žilní krev proudí nejen směrem k srdci, ale přetlačuje se zpět do povrchového žilního systému, který je přetěžován. Tak dochází k rozšíření povrchového žilního systému a ke vzniku varixů. Následují otoky, pigmentace kůže a svědivé ekzémy. To všechno může vést ke vzniku bércového vředu.

Léčba

Léčbu lze rozdělit na dva druhy. Léčbu konzervativní a léčbu operativní.

Konzervativní léčba

Nezbytnou součástí této terapie je přikládání kompresních obvazů na den nebo nošení kompresivních punčoch. Je vhodné spát na posteli s vyvýšenou dolní částí tak, aby dolní končetiny byly celou noc nad úroveň srdce. V případě tělesné nadváhy je nutná redukce tělesné hmotnosti, úprava ortopedických vad a cvičení. Nutností je vyhnutí se dlouhodobému stání.

Operativní léčba

Odborně se rozhodne podle stádia onemocnění buď pro léčbu uzavřením žíly nebo pro úplné odstranění žíly. Úspěšnost vyléčení závisí na rozsahu křečových žil a na příčině vzniku. Podmínkou k tomuto způsobu léčby je průchodnost hlubokého žilního systému v končetině.