Léčebná síla jeřabin

Léčebná síla jeřabin

K prvním signálům začínajícího podzimu patří krásné plody stromu Jeřábu. Ten patří do čeledi jablkovitých, roste většinou v mírném pásu severní polokoule. Plodem jsou malvice. Kmen dorůstá do výšky až 12 m, kůra je hladká a světle šedá. Strom kvete v květnu až červnu nápadným bílým květenstvím. Plody - jeřabiny voní po jablku a chutnají hořce a trpce. Mají různé zbarvení od oranžové až po rudě červenou.

Romantické a tvořivé duše vědí, že jeho malvice jsou krásnými dekorativními prostředky do bytů i předzahrádek. Ovšem je třeba zmínit, že jeřabiny mají nezaměnitelnou sílu i pro léčbu. Již ve starověku znali jejich přednosti. Využívaly se hodně pro mystické účely. Jeřáb byl symbolem ochrany před čarováním, bleskem a nežádoucími bytostmi.

Ovšem účinky jeřabin jsou i čistě racionální. Obsahují totiž hodně kyseliny askorbové, dále cukry, třísloviny, karotenoidy, pektin, kyselinu jablečnou, flavonoidy, železo, vápník a jód. Vitamínu C je v nich více než v citronech. Díky tomuto složení působí tyto plody močopudně, čímž pročišťují organismus, ovlivňují vylučování žluče, což podporuje trávení. Dále dezinfikují, pomáhají proti nachlazení, působí proti cukrovce, zvyšují srážlivost krve a regulují látkovou výměnu. Jsou nápomocné při poruchách činnosti štítné žlázy, plicních onemocnění a při potížích s krevním tlakem. Tlumí také horečku, střevní a revmatické potíže. Protože jeřabiny obsahují látky podobné ženským hormonům, tak se využívají také při menstruačních a klimakterických potížích.

Plody se sbírají v říjnu až listopadu. Suší se rychle, aby si zachovaly barvu. Zralé malvice dobře omyjeme a povaříme ve vodě 15 - 20 minut. Přidáme větší množství cukru, necháme přes noc prosladit. Na druhý den jeřabiny usušíme v troubě.

Jeřabiny se nesmí jíst ve velkém množství a hlavně ne syrové! Obsahují totiž kyselinu parasorbinovou, která by mohla vyvolat mírnou otravu s nevolností, zvracením a průjmem. Sušením nebo varem se tato látka částečně rozkládá a poté tedy požití malého množství plodů Jeřábu není nebezpečné.

Zpracování je různorodé. Můžeme si vyrobit marmeládu, víno, likér, čaj, anebo univerzální šťávu. Vhodné je kandování a zpracování do kompotů nebo zavařenin.

Pro lepší trávení:

Dvě lžičky květů a listů jeřabin, nebo 3 lžičky pomletých plodů zalijte dvěma sklenicemi vroucí vody, nechte půl hodiny odstát, pak přeceďte a pijte 3x-4x denně malou sklenku. Dochutit můžete sladkým medem.

Proti chřipce:

Půl sklenice čerstvých plodů zalijte sklenkou horké vody. Nechte 10 dnů odstát, přeceďte a používejte 3x denně lžičku. Do tohoto sirupu lze přidat med, citronovou šťávu, kousek vanilky, skořice a hřebíčku. Vzniklá směs se používá hlavně proti infekcím a nachlazení.

Pokud si chcete svou kuchyň udělat útulnější, už víte jak na to. Dekorace z plodů vytvoří příjemnou atmosféru a lahvička s jeřabinovým likérem udělá nejen parádu, ale pomůže i Vašemu zdraví.