Lufa: Zdroj trojího potěšení

Lufa: Zdroj trojího potěšení

Přírodní produkty jsou od pradávna v kosmetice nejoblíbenějšími materiály. Nikdo nechce o své tělo pečovat uměle vyrobenými, mnohdy chemickými prostředky. Jedním z těchto „zázraků“, které nám poskytuje příroda je tzv. Lufa Cylindrica. Tato teplomilná tykvovitá rostlina má původ v tropických zemích Arábie, Egypta a Indie. V 6.století našeho letopočtu se rozšířila do Číny a později  i do Japonska. Lufa tvoří mohutné až několikametrové popínavé liány s laločnatými listy a žlutými květy. Plody jsou protáhlé, až metr dlouhé, připomínající okurky. Jejich využití je mnohostranné.

Mladé plody se konzumují jako křehká zelenina, která připomíná chuť okurku. Obsahují vitamíny, asi půldruhého procenta bílkovin a pět procent sacharidů. Hodí se do salátu, ale také nakládané do octů a klasicky zavařované, či kvašené. Druhým známějším a hojnějším využitím lufy je pěstování pro výrobu mycích žínek, hub a rukavic. Po dozrání (asi za čtyři až pět měsíců) se samovolně otevře víčko na špičce plodu. Vyklepáním z něj se pak vysypávají všechna plochá semena a plody se vyluhují v tekoucí vodě. Je třeba sloupnout kožovitou slupku. Pod ní se objeví jemná struktura vláken, která může mít různé zbarvení od světle krémové přes zelenou až po tmavě hnědou. Čím více byly plody vystaveny slunci, tím bude vláknina bělejší. Pevné cévní svazky plodu jsou ještě řádně propláchnuty, vysušeny a vyběleny na slunci.

Výrobky z lufy jsou používány pro jemnou masáž, která prokrvuje pokožku, odstraňuje odumřelé buňky a  nečistoty. Těmito účinky také napomáhá mírnit projevy celulitidy a celkově omlazuje kůži. Používá se i k prevenci zarůstání chloupků po depilaci a usnadňuje vstup aktivních látek z pleťových mýdel a olejů do pokožky. Výborná je i k masáži při saunování, kdy se teplem rozevřou všechny kožní póry a pomocí jemné masáže se odstraňují všechny nežádoucí nečistoty.

V suchém stavu je lufa tuhá a drsná, ale po styku s vodou změkne. Dá se používat společně s různými mýdly, nebo jen navlhčena vodou. Po každém použití je nutno nechat výrobek uschnout, aby nepodlehl nežádoucímu hnití. Velice důležitý je postup masírování lufou. Masáž se provádí vždycky jen směrem k srdci. Začíná se u paží, pak přijdou na řadu ramena a prsa, potom nohy a břicho. Prsa se masírují jemnými krouživými pohyby, prsní bradavky se vynechávají. Větší důraz se klade na zrohovatělé partie pokožky u kolenou, pat a loktů.

V neposlední řadě můžete jemné cévnaté svazky lufy dostat v kytici. Je totiž často používána floristy jako dekorační doplněk buď v přírodní či barvené formě. Pokud by jste měli zájem si tuto výbornou rostlinu pořídit a sami využívat její přednosti, je třeba zavítat do specializovaného zahradnictví. Rostlina se vysazuje do květináčů během března a později se přesazuje do fóliovníků nebo skleníků. Je třeba dávat velký pozor i na slabý mráz. Jako všechny tykvovité rostliny i lufa miluje slunce a vyžaduje dostatečnou zálivku s pravidelným přihnojováním. Z jedné rostliny se dá sklidit i dvacet plodů. Takže jestli se rozhodnete pro její pěstování, budete moci využít její dužinu ke všem třem popsaným možným účelům.