Mít tak kudrny

Mít tak kudrny

Co bych za to dala! Povzdech, který čas od času vysloví mnohá žena, protože jen málokterou přirozeně kudrnatými vlasy obdařila sama příroda.

Pro nás ostatní je tady trvalá ondulace, která zajistí, že působením kyseliny vlasy změknou, v nich obsažené sloučeniny síry se uvolní a potom za pomoci natáček se vlasy násilně stočí do jiného tvaru, kde se ustálí.

Hned po aplikaci trvalé jsou vlasy hodně citlivé, ale po několika dnech se zpevní a účes dobře drží. Teprve tehdy vlasy umyjeme. Do prvního umytí se snažíme s „natrvalenými“ vlasy zacházet co nejšetrněji, pokud možno je nekartáčujeme, nefénujeme a nekulmujeme. Krátce po trvalé ondulaci jsou vlasy poněkud tužší, což způsobuje kreatin. Ten je chemicky modifikovaný a vlasy nepruží. Potřebují prostě několik dnů, aby se vše ustálilo.

Každá, i ta nejšetrnější, trvalá vlasy trošíčku poškodí, proto je po každém umytí ošetříme vhodným regeneračním prostředkem či alespoň kyselým oplachem. Stačí třeba voda s octem nebo citrónovou šťávou.

Na rozčesávání mokrých vlasů používáme hřeben s řídkými zuby nebo hodně řídký kartáč, abychom je netrhali.

Má-li nám trvalá ondulace vydržet dlouho, vyhýbáme se tomu, abychom vlasy vysušily. To znamená, že je chráníme před sluncem, mořskou vodou a také před vodou silně chlórovanou. Na slunci si vlasy kryjeme šátkem nebo kloboukem a po koupání v moři či bazénu vždy vlasy důkladně opláchneme, aby se sůl a chlór vymyly.

Lepší než používat horký vzduch fénu, je nechat vlasy uschnout volně a pak jen vytvarovat do žádoucího účesu.

Trvalou nelze bez rizika aplikovat dříve než za osm či deset týdnů a vždy před její aplikací je dobře zkonzultovat s kadeřnicí stav vlasů, případně dobu od posledního barvení. Jen tak splní trvalá ondulace to, co od ní očekáváme, vlasy výrazně nepoškodí a nezpůsobí nám nechtěné překvapení v podobě porušených vlasů.