Mořská voda – živá voda

Mořská voda – živá voda

Pokud jste již alespoň jednou jedinkrát měli možnost navštívit pobřeží moře, jistě vám není cizí charakteristická vůně dálek oceánů a vítr pohánějící dovádivé vlny. Ty mu na oplátku věnují část své salinity a díky tomu ucítíte, jak se vám jemné krůpěje soli zachycují na kůži a ve vlasech. Charakteristické mořské klima, vegetace, lidé i prostředí navozují pro běžného středoevropana pocit jedinečného zážitku. Bezesporu pobyt u moře působí vesměs velmi pozitivně na naši psychiku (pominu-li hrozbu nevyžádané „ponorky“ na některé účastníky dovolené).  Osobité kouzlo a stálou oblíbenost přímořských destinací jistě z velké části ovlivňuje množství solí a minerálů obsažených v mořské vodě. Ne nadarmo se jezdívá právě k moři za účelem léčby kožních a respiračních onemocnění. Do jisté míry tedy právě mořská voda vyvrací tvrzení o tom, jak je sůl pro člověka škodlivá. Podívejme se tedy na přínosy slané vody pro naše zdraví.

Mezi významné pozitivum mořské vody patří její blahodárné účinky na sliznici cest dýchacích, kterou dezinfikuje a posiluje její obranyschopnost. Rýma, kašel a nachlazení mohou být zažehnány již díky několika dnům stráveným u moře. Léčivé účinky mořské vody jsou velmi vítány zejména u malých dětí. Pro ně může být i zdánlivě tak běžné onemocnění, jako je rýma, velmi nepříjemné a rozhodně by se nemělo podcenit, protože může v některých případech vyústit až v zánět středního ucha.

V současné době je již na našem trhu k dostání řada kosmetických přípravků obsahujících z velké části přírodní mořskou sůl. Tyto přípravky mají nejčastěji podobu krémů či roztoků. Právě díky mořské soli v nich obsažené se pleť méně mastí, je zbavována škodlivých bakterií a tak nedochází k jejímu zanícení. Mořská voda je proto skvělým prostředkem například pro boj s akné. Mořskou sůl můžeme také směle zařadit i do našeho jídelníčku právě pro vysoké množství jódu, kterého je v běžných potravinách u nás pěstovaných  nedostatek.

Ani se solí by se to však nemělo přehánět. Skvěle v tomto případě platí přirovnání, že všeho moc škodí. Lidské tělo pro své fungování nutně potřebuje denní příjem soli. Ten se však rovná množství asi poloviny kávové lžičky. Vezmeme-li v úvahu, v kolika různých potravinách, nemluvě o uzeninách, sůl denně přijímáme, pak je třeba solit s rozmyslem. Sůl má tu specifickou vlastnost, že zadržuje v těle tekutiny. Zkuste uhodnout, jakou významnou úlohu sehrává dodnes sůl kamenná v pouštních oblastech? Jak mnozí jistě správně tuší, sůl se zde podává velbloudům a lamám, aby zvládli se svou tělesnou zásobou vody urazit co nejdelší vzdálenost.