Napařování pleti

Napařování pleti

Napařováním rozumíme působení vlhkého tepla na kůži, které umožňuje důkladné a hluboké očištění pleti snadno a bez žádných velkých nákladů. Horko vyvolává lokální pocení, jehož výsledkem je rozevření pórů, efektivní vylučování toxinů a zrychlení cirkulace krve. Normální pleť je dobré napařovat alespoň jednou týdně, pleť mastnou dvakrát až třikrát týdně a pleť suchou je vhodné takto ošetřovat ne častěji než jednou za dva týdny. Napářce by se měli vyhnout všichni, kdo mají v obličeji viditelné žilky, trpí astmatem či vážnými kožními a kardiovaskulárními onemocněními.

Parní lázeň se provádí pomocí přístrojů, v nichž se voda zahřátá na 100 ºC mění v páru. Přístroje pro napaření, tzv. vaporizátory, jsou obvykle konstruovány tak, aby se teplá pára přiváděla k obličeji přímo, tryskou, popř. skleněným válcem. U některých přístrojů se unikající pára sytí ozonem, který zvyšuje prokrvení, okysličuje pleť a ničí choroboplodné zárodky na kůži; často se také používají bylinky. Pára vyvolává překrvení pokožky a zvyšuje vylučování mazu a potu, díky čemuž se vyplaví nečistoty z pórů. Ucpané póry se uvolní a změklý nahromaděný maz se může odstranit lehkým tlakem, přičemž okolní tkáň zůstane nepoškozená. Doba napářky se pohybuje od deseti do dvaceti minut podle výkonnosti napařovacího přístroje. V průběhu procedury je nutné neustále kontrolovat reakci pleti.

Obdobný účinek jako parní lázeň má i parafínová maska, která patří k vysoce odborným kosmetickým úkonům a je nutné ji provádět pouze v rámci profesionální péče.  Tato speciální maska svojí neprodyšností a teplotou okolo 60 ºC efektivně zvyšuje prokrvení a pocení kůže. Výborně změkčuje pokožku a zvyšuje její tonus. Nanesení masky je však velmi obtížné a vyžaduje odbornou aplikaci. Parafínová hmota se nejprve roztaví ve vodní lázni tak, aby byla dobře roztíratelná a hlavně nepopálila kůži. Teplota se musí nejprve vyzkoušet na hřbetu nebo předloktí ruky a poté se parafín nanáší na dokonale odmaštěnou a očištěnou pleť. Jen tak se vytvoří izolační vzduchová vrstva, která umožňuje převod tepla a zároveň chrání před popálením. Parafín se aplikuje plochým tlustším štětcem v několika vrstvách. Po skončení procedury se správně přiložená maska musí dát vcelku lehce sejmout.

Parafínová maska způsobuje dlouhodobé přehřátí, díky němuž dochází ke zvýšenému vylučování potu a mazu. Navíc se zintenzivňuje přívod živin do pokožky, zlepšují se regenerační pochody a následuje i rychlý odsun nežádoucích produktů látkové výměny v kůži.

Tento typ masky je vhodný především pro ochablé pleti a naopak se nedoporučuje, podobně jako je tomu u vodní lázně, lidem trpícím kožními chorobami, poruchami krevního oběhu či štítné žlázy. Parafínová maska je nevhodná i pro klientky s vysokým krevním tlakem a nadměrným ochlupením obličeje.