Nápoj z kombuchy léčí i chutná

Nápoj z kombuchy léčí i chutná

Kdo se již někdy setkal s nápojem z kombuchy, dá mi jistě za pravdu, že slizká houba plující v tekutině nevábného zbarvení, nepůsobí zrovna dvakrát přitažlivě. Skutečnost je však jiná. Tato nevzhledná čajová houba, respektive nápoj z ní, je totiž překvapivě nejenom velmi chutný, ale co je důležitější, je bohatým zdrojem látek, které velice blahodárně působí na naše zdraví, ale i krásu, protože čistí organizmus od toxinů, a podporuje tak úbytek váhy a celkové omlazení.

Co je to kombucha a odkud se vzala?

Jedná se o symbiózní kulturu několika druhů kvasinek a octových bakterií. Každá kultura se svým složením nepatrně liší, a to v závislosti na podmínkách, ve kterých je pěstována. Houba, kterou známe z nápoje, vzniká až na základě složitých biochemických procesů, při nichž se vyprodukuje i mnoho léčivých látek. Samotná gelová struktura houby je tvořena z celulózních vláken, které vytvářejí octové bakterie.

Kombucha není objevem moderní doby, první zmínky o ní nalezneme již v období před naším letopočtem. Pochází pravděpodobně z Číny, kde byla uctívána jako magická houba a dar bohů. Již v této době se z ní připravoval léčivý nápoj. Z Číny se rozšířila zejména do Japonska, Ruska, odtud do západní Evropy a Ameriky. Léčivé účinky kombuchy však byly vědecky doloženy až na konci devatenáctého století.

Nápoj z kombuchy

Základem pro přípravu nápoje je již zmíněná kombuchová kultura, kterou běžně zakoupíme v lékárně, v prodejně biopotravin, ale i v supermarketech. Kultura se vloží do předem připraveného oslazeného čaje, a tím se nastartují biochemické procesy - kvašení, jehož výsledkem bude za pár dní zdravý kombuchový nápoj. Při kvašení vzniká mimo jiné i oxid uhličitý, který způsobuje šumivost nápoje.

Jeho chuť závisí na druhu použitého čaje a zejména na délce kvašení. Zpočátku chutná jako sladké šumivé víno či mošt, později jako vinný střik nebo burčák a čím déle jej necháme kvasit, tím více bude kyselejší, téměř jako ocet. V tomto případě je možné nápoj dolít např. jablečným džusem. Kombuchový nápoj se skladuje v lednici maximálně po dobu tří týdnů. Denní dávka je dvě až tři skleničky nejlépe na lačno a před jídlem. Může se pít teplý i studený a díky pouze nepatrném množství alkoholu je vhodný i pro děti.

Příznivé účinky kombuchy

Nápoj obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek. Jedná se zejména o mnohé enzymy, minerální látky, vitamíny C, B1, B2, B3, B6, B12 a organické kyseliny, především kyselinu mléčnou, glukuronovou, glukonovou, octovou a usninovou. Tyto látky mají za následek celou škálu lečivých vlastností kombuchového nápoje. Zmínila bych alespoň některé. Nápoj působí na správnou funkci imunitního, nervového, kardiovaskulárního a zažívacího systému. Podporuje látkovou výměnu, tvorbu červených krvinek a bojuje proti vzniku nádorových onemocnění. Detoxikuje organizmus od těžkých kovů, nikotinu, alkoholu. Pomáhá při migrénách, nervových poruchách, menstruačních bolestech, kožních onemocněních různého typu, při zánětech, cukrovce, obezitě i kloubních onemocněních. Příznivě ovlivňuje také náš duševní stav. Odbourává stres, napětí a nespavost.

Další využití kombuchy

Kombuchový nápoj i samotná kombuchová kultura mají mnohostranné využití. Nápoj je možné uplatnit jako obklad nebo dokonce koupel při kožních problémech. Dá se využít i k masáži, jako pleťová voda, pleťová maska či prostředek k oplachování vlasů. Použít jej můžeme i do polévek a míchaných nápojů. Přemnožená kultura se využívá jako hnojivo.