Navštěvujete solárium? Chraňte svou pokožku vhodnou solární kosmetikou.

Navštěvujete solárium? Chraňte svou pokožku vhodnou solární kosmetikou.

Dávno minulé jsou doby, kdy byla v módě alabastrová pleť jako znamení urozenosti a výsada bohatých. V posledních letech se trendem stává bronzové opálení, které si dopřávají muži i ženy. Hnědé zbarvení pokožky bývá obvykle znakem atraktivnosti a sportovního založení. Opálení lidé se cítí svěží a vzbuzují u ostatních důvěru, protože vypadají zdravěji a sebejistěji. Solární studia v současnosti vyhledává čím dál více zákazníků. Nejenom, že chtějí být snědí po celý rok nebo se připravit na zimní či letní dovolenou, ale mohou si tak zlepšit svůj zdravotní stav, dobít energii a příznivě se naladit.

Solárium je vhodné pro všechny věkové skupiny bez rozdílu pohlaví a zdravé osoby se mohou opalovat prakticky bez omezení. Vyhnout by se mu naopak měli lidé s velmi světlou pokožkou, s čerstvými jizvami, nemocní přijímající léky, děti do 12 let a lidé trpící alergiemi na slunce. Pravidelné přiměřené opalování prospívá kloubům, pokožce a psychice, navíc preventivně působí proti virovým onemocněním. Při ozáření UV-B paprsky totiž dochází k tvorbě vitamínu D3 (tzv. sluneční hormon), který je důležitý pro stavbu kostí, stimuluje imunitní systém, zlepšuje krevní oběh a působí proti depresím.

Pobyt v soláriu se dá přirovnat k pobytu na přímém slunci. Na lidský organismus působí v podstatě obdobně, ale je bezpečnější. Přírodní slunce totiž podléhá silným nepředvídatelným výkyvům, zatímco v soláriu můžeme ozáření dávkovat podle individuálních potřeb. Na pokožku kromě UV-B paprsků dopadají také UV-A paprsky, které jsou intenzivnější, pronikají hluboko do kůže a způsobují zhnědnutí. Kromě toho se však podílí na procesu jejího stárnutí a ztrátě pružnosti. Abychom těmto nepříznivým vlivům zabránili, je vhodné užívat solární kosmetiku. Nejenže nás chrání před zbytečným vysoušením pokožky, ale obsahuje speciální složky, které zaručují maximální opálení s dlouhodobým efektem.

Při výběru opalovacího přípravku bychom měli v první řadě zhodnotit náš fototyp. Podle toho, jak kůže reaguje na slunce, se populace dělí do čtyř typů. Velmi citlivá pleť, která vždy zčervená a nikdy se neopálí, je označována jako fototyp I. (těmto osobám se solárium nedoporučuje). Lidé, kteří spadají pod fototyp II., se obvykle spálí a opálí se jen velmi málo. Fototyp III. značí lehce tónovanou pokožku, která na slunci zhnědne a obvykle se nespálí. Fototyp IV. tvoří osoby se snědou pletí, jejichž kůže snadno zhnědne a téměř nikdy se nespálí. Solární kosmetiku je dále možné volit podle fáze opalování, ve které se nacházíme. Existují přípravky, které naše opálení „nastartují“ nebo jej potom udržují a maximalizují. Díky široké škále nabízených produktů si může vhodnou kosmetiku vybrat opravdu každý.

interiér soláriaZáklad opalovacích krémů tvoří aktivní látka tyrosin nebo její směsi. Proniká do nejspodnějších vrstev pokožky a čím vyšší je její koncentrace, tím je opálení intenzivnější a rychlejší, protože aktivuje kožní buňky k tvorbě pigmentu. Podobné vlastnosti má i beta-karoten, který mimo jiné působí jako prevence proti spálení a je součástí většiny přípravků. Regeneraci pokožky zajišťuje vitamin E, allantoin a tzv. ušlechtilé oleje (např. jojobový, avokádový). Velice rychle se vstřebávají a jsou bohaté na vyživující látky, které zabraňují tvorbě vrásek a dodávají elasticitu. Kromě vitaminu E solární kosmetika obvykle obsahuje vitamin A, který zvyšuje odolnost kůže proti infekci, a vitamin C, který zvyšuje účinky aktivních látek a dodává pokožce energii. Hojivými a zklidňujícími účinky se vyznačuje vysoce aktivní látka panthenol. Ta se přidává zejména do speciálních přípravků po opalování.

Desatero pro opalování v soláriu:

  1. Již několik hodin před opalováním nepoužívejte make-up a parfémy. Mohou způsobit zvýšenou citlivost kůže a tzv. bodové opálení.
  2. Při pobytu v soláriu mějte oči zavřené a chraňte si zrak speciálními brýlemi.
  3. Nekombinujte opalování v soláriu s opalováním na slunci.
  4. Při opalování není vhodné ležet nehybně, protože neprokrvená místa se neopálí.
  5. Používejte speciální solární kosmetiku, nepoužívejte ochranné prostředky proti slunci.
  6. Po opalování se několik hodin nesprchujte, mohlo by dojít k přerušení procesu pigmentace.
  7. Nezapomeňte si odložit šperky.
  8. Mezi první a druhou návštěvou se doporučuje přestávka alespoň 48 hodin.
  9. Dodržujte maximálně 50 návštěv ročně.
  10. Dodržujte rady a doporučení personálu solária.