Nechte se „zmrazit“

Nechte se „zmrazit“

Pod pojmem wellness si většina z nás představí příjemnou proceduru, která probudí naše smysly, zregeneruje unavené tělo a vylepší náš zdravotní stav. Pocit příjemna navozuje mimo jiné i fakt, že tyto procedury se obvykle odehrávají v teple nebo je působení tepla  přímo jejich podstatou. Možná to bude znít neuvěřitelně, ale mezi wellness programy se řadí i  kryoterapie, která spočívá v tom, že strávíte několik minut v místnosti, ve které teplota dosahuje až k extrémním -130ºC.

Kryoterapie neboli léčba mrazem je poměrně nová metoda, která se u nás objevila teprve v roce 2004. V komplexním pojetí však nejde o žádnou novinku, protože blahodárné účinky chladu na lidský organizmus objevili již staří Egypťané.

Současná koncepce kryoterapie se začala rozvíjet ve druhé polovině 20. století v souvislosti s technickým pokrokem. Ten umožnil především sestavení kryogenické komory, kterou běžně nazýváme polarium nebo kryosauna. Obvykle se skládá ze tří místností s různou teplotou, aby se zamezilo případnému šoku návštěvníka.

Tato mrazivá procedura je vhodná pro široké spektrum lidí. Výjimku tvoří těhotné ženy, lidé trpící alergiemi na chlad, klaustrofobií, vážnými onemocněními srdce, krevního oběhu nebo dýchacích cest. Před každým vstupem do polaria je proto nutná prohlídka, která představuje odborné posouzení vašeho celkového zdravotního stavu z pohledu kvalifikovaného lékaře. Někdy je vyžadován i písemný souhlas zájemce.

A jak taková kompletní kryoterapie probíhá? Po nezbytné prohlídce následuje vstup do první komory, ve které vás čeká teplota kolem -10 ºC. Zde strávíte jen pár sekund a přesunete se do další komory, ve které již začíná pěkně přituhovat, protože teplota se v ní pohybuje zhruba okolo -60 ºC. Odtud pokračujete do poslední komory. Ta vás přivítá dvojnásobným mrazem, ve kterém pobydete zhruba 2-3 minuty. V případě jakýchkoliv komplikací je možné polarium kdykoliv opustit únikovými dveřmi. Po proceduře nenásleduje relaxace, ale minimálně čtvrthodinový pohyb v tělocvičně.

Pozitivní účinky kryoterapie na lidský organizmus jsou velmi různorodé a je jich obrovské množství. Obecně se dají rozdělit do čtyř základních skupin: účinky léčebné, rekondiční, preventivní a kosmetické. Jak nám tedy hluboký mráz může prospět?

  • Protože je vzduch v komoře speciálně upraven, ochladí se pouze povrch těla, zatímco vnitřní teplota zůstane stejná. To má za následek ohromné překrvení, které způsobí rychlejší vyplavování škodlivin z organizmu, zlepší výkonnost imunitního systému a urychlí hojení ran a léčbu různých zánětů.
  • Kryoterapie působí příznivě na psychiku, jelikož dochází ke zvýšení hladiny endorfinu – tzv. hormonu štěstí. Uvolňuje se napětí, zlepšuje se myšlení a citová kontrola.
  • Mráz působí na nervová vlákna. Zpomaluje se jejich vedení, a proto po proceduře až na 8 hodin odeznívá veškerá bolest.
  • Terapie pomáhá také lidem s tzv. civilizačními chorobami, ke kterým patří nadváha, únavový syndrom, celulitida, deprese nebo snížená odolnost proti infekčním chorobám.
  • Pomáhá léčit různé druhy ekzémů a lupénku. Uplatňuje se při rehabilitaci po kosmetických a plastických operacích.
  • Blahodárně působí na dýchací cesty. Může nám pomoci se sennou rýmou, astmatem nebo podobnými onemocněními chronické povahy.
  • Kryoterapie se také významně podílí na zlepšení problémů s klouby nebo svalovinou, ke kterým patří např. DNA, zánětlivá onemocnění kloubů nebo páteře, revma, osteoporóza, záněty šlach a svalů.

Pozitivní účinky procedury se obvykle začnou projevovat asi po pěti návštěvách, pro dlouhodobý efekt se však doporučuje alespoň deset pobytů v polariu.