Některé problémy pleti

Některé problémy pleti

Není třeba opakovat, že pravidelnou a důslednou péči potřebuje každá pleť – i ta sebedokonalejší. O mnoho víc péče však musíme věnovat pleti se sklonem k maštění, přecitlivělosti nebo pleti suché. Je třeba mít na paměti, že vhodným ošetřováním problematické pleti předejdeme většímu kosmetickému poškození. Některé vady pleti jsou poměrně časté a ty chceme popsat včetně návodu na jejich odstranění

Uhry (komedomy) – jsou černé tečky, které se vyskytují na každém druhu pleti, častěji však na pleti mastné. Obvykle je najdeme na tvářích a na čele. Příčinou jejich vzniku je usazení nečistoty spolu s kožním mazem a odumřelými buňkami v kožních pórech. „Černé tečky“ se musí pravidelně odstraňovat, protože hrozí jejich zhnisání a to by se mohlo rozvinout až k akné.

Uhry může při dodržování jistých pravidel odstranit i laik. Pleť je třeba předem dobře vyčistit pleťovou vodou a případně ji i napařit třeba nad odvarem z heřmánku, abychom zacpané póry uvolnili. Pak komedomy odstraníme jemným vytlačením. Pozor, ruce musí být čisté a dobré je použít kosmetický kapesníček nebo tampón. Potom pleť ošetříme opláchnutím čistou vodou a dočistíme vodou pleťovou s desinfekčním účinkem.

Milie – to jsou tvrdá rohovitá zrníčka, která se tvoří na lícních kostech a často i v okolí očí. K odstranění je třeba jemně narušit kůži, například vydesinfikovanou jehlou a pak zrnko jemně vytlačit. Pozor je zapotřebí dát na narušení okolních tkání. Po zákroku místo ošetříme desinfekcí. Pokud si sami netroufneme takovou „operaci“ provést, snadno milie odstraní kožní lékař.

Xantelasma – jde o ploché nebo mírně vyvýšené shluky bělavé či nažloutlé barvy, které vznikají nahromaděním tukových látek v tkáních. Vyskytují se nejčastěji v okolí očí a na pokožce víček. Sami se do jejich odstraňování nikdy nepouštějte, to patří do rukou odborníka, ale jde o zákrok jednoduchý.

Trudovina (akné) – problém, se kterým se většinou setkává dospívající populace. Zapříčiňuje ho nadměrná sekrece mazových a potních žláz. Akné se projevuje jako červené zapálené ložisko s hnisavým bodem. Když se pleť neošetřuje, zanícené plochy se zvětšují a slévají. Po zahojení neošetřované trudoviny často vznikají jizva či nepříjemné pigmentace. Léčba akné patří do rukou lékařů. Zmírnění pomáhá také vhodná dieta, pobyt na čerstvém vzduchu a úprava celkové životosprávy. Osvědčuje se také aplikace horského sluníčka.

Zhnisané pupínky se nevymačkávají, ale ošetřují desinfekčním nebo léčivým roztokem předepsaným kožním lékařem. Při akné je zapotřebí uvážlivě používat kosmetické přípravky, abychom postiženou pleť zbytečně nedráždili. Vhodné jsou takové přípravky, které jsou speciálně určeny pro problematickou pleť a mají desinfekční a současně zklidňující účinek.