Nezapomínejme na chodidla!

Nezapomínejme na chodidla!

S příchodem teplých letní dnů měníme kromě šatníku i naši obuv. Z kozaček a tenisek se přezouváme do sandálů, žabek a jiných otevřených botiček, a právě proto je v létě více než kdy jindy velmi potřebná péče o chodidla. Faktem však paradoxně zůstává, že ačkoliv jsou naše chodidla nejzatěžovanější částí těla, je jim často věnována nejmenší pozornost, která se samozřejmě projeví na jejich vzhledu a zdraví.

K nejčastějším problémům patří především suchá až zrohovatělá kůže a rozpraskané paty. Takové pokožce chybí především lipidy, tedy tuky, které v potřebném množství udržují pokožku chodidel v normálu. Ztráta lipidů je obvykle způsobena nošením málo prodyšné, uzavřené obuvi nebo naopak obuvi otevřené s vysokými podpatky. Pokožce chodidel škodí rovněž chlad, dlouhé stání, nadměrné pocení a chození naboso. Na vině však mohou být i genetické dispozice či některá kožní onemocnění, která nežádoucí vysušování kůže znásobují.

Správná péče o naše chodidla by měla být pravidelná, soustavná a hlavně vhodná. Základem je domácí ošetření, které není nijak náročné ani nákladné, a proto si ho může bez problémů dopřát každá z nás. Jednou za čas však neuškodí návštěva pedikérky, která naším chodidlům dopřeje odbornou péči.

V domácích podmínkách by jako první měla přijít na řadu koupel nohou v teplé vodě nejlépe obohacené speciální emulzí či solí, která pokožku zklidní, vyčistí a změkčí. Takto jsou naše chodidla připravena pro další krok, kterým je odstranění drsné kůže pomocí pemzy nebo pilníku. Existuje však i varianta, při které není potřeba nohy namáčet. Pokud není pokožka extrémně vysušená a zrohovatělá, je možné k odstranění odumřelé kůže použít peeling nebo obrušující krém.

Na závěr je potřeba chodidla promazat. Na trhu sice existuje velké množství různých druhů krémů, ale spousta lidí nedá i nadále dopustit na obyčejnou vazelínu. Ta na pokožce vytváří ochrannou bariéru, působí tak konzervačně, udržuje v kůži potřebné látky a výrazně změkčuje zrohovatělou pokožku. Vhodný je také zábal chodidel, která namažeme oblíbeným krémem, zabalíme do zahřátého ručníku a necháme odpočívat.
Odbornou péči o chodidla bychom měly vyhledávat alespoň jednou za měsíc. S pedikérkou můžeme navíc konzultovat naše problémy a získat od ní rady, jak se správně o nohy starat a čím je nejlépe ošetřovat. Pedikúra se nejčastěji provádí ve dvou variantách. První z nich je tzv. mokrá pedikúra, při které se chodidla před ošetřením namáčí. Druhou variantou je tzv. suchá pedikúra, při které je pokožka ošetřena bez předchozího namočení. Ztvrdlá kůže je odstraněna speciálními frézkami.

Kromě krásy našich chodidel bychom měly celoročně dbát i na to, aby kromě zraku nedráždila také čich. Pocení nohou je nepříjemný problém, kterému sice nelze zabránit, ale lze ho alespoň zmírnit. Prevencí je samozřejmě důsledná hygiena, ale také nošení čisté, prodyšné obuvi, nejlépe kožené. Syntetické materiály pocení ještě více znásobují a platí to jak u obuvi, tak u ponožek. Zapomínat bychom také neměly na deodorační spreje, které částečně omezují pocení, ale především předcházejí nežádoucímu zápachu.