Plastické operace očních víček

Plastické operace očních víček

Po čtyřicátém roce věku někdy dochází k projevům typických potíží, které se dají souhrnně nazvat – stárnoucí obličej. Největším trápením je oblast v očním okolí. Jednou z možných variant, jak se tohoto problému zbavit, je návštěva plastické chirurgie.

Stav je charakterizován tvorbou mnohočetných vrásek na rtech na bradě, v okolí víček, ale i na čele. Velkým trápením mnoha žen je prohlubování a zvýrazňován rýh, které se nachází v oblasti nosolícní a nad kořenem nosu. Ženy často kosmeticky, ale i funkčně obtěžuje výskyt kožních nadbytků a převisů víček.

V této oblasti navíc vznikají i typická vyklenutí, kterým se říká tukové prolapsy neboli váčky. Snížení pružnosti kůže celého obličeje se zhoršením přirozeného napětí svalového závěsného systému tváří a krku způsobí uvolnění a pokles kůže této krajiny. Tento stav může být vystupňován atrofií rtů, poklesem obočí, tvorbou světle hnědých kožních pigmentací a rozšířených žilek. Plastickochirurgická léčba potíží stárnoucího obličeje je poměrně rozsáhlá a pestrá. Abychom mohli na dlouhou dobu pozitivně ovlivnit projevy stárnutí částí obličeje, je možné provést celou řadu zákroků.

Chirurgická úprava dolních víček

Na dolních víčkách je nutné odstranit ze spodu tlačící tukové váčky, jež způsobují vyklenutí a vějířky vrásek. Při pomoci laserového skalpelu se provádí řez sliznicí spojivky délky asi 15 mm. Tímto způsobem postupně a hlavně snadno chirurg pronikne do hloubky až k tukovým tělískům. Ta jsou uložena ve třech komůrkách. Snadněji a v mnohem větším objemu oproti dříve prováděné konvenční technice odstraní tukové váčky. Sliznice spojivky se pouze zalepí, nic se nešije. Pak se také k odstranění vrásek může používat plošně laserový paprsek, tím dojde ke zjemnění až vyhlazení vrásek a zvýšení pružnosti kožního krytu ozářené oblasti. Navenek je vidět po dobu několika týdnů zarudnutá plocha kůže, která už je ošetřena, což můžete snadno nalíčit, nikde však není ani žádná jizva. Takováhle plastika dolních víček je prováděna v krátké narkóze, operace obou stran ale netrvá déle než 30 minut. Konvenční plastika dolních víček je prováděna v místním znecitlivění, je ale méně příjemná pro pacientku a hlavně zanechává jizvu, těsně pod řasami a v oblasti zevního koutku.

Plastika horních víček

Dominantou horních víček jsou značné kožní nadbytky až převisy a vyklenutí nad vnitřními koutky. Po aplikaci lokálního anestetika pod kůži očního víčka resekuje lékař normálním či laserovým skalpelem předem vyměřený a nakreslený pruh kůže, jehož šíře bývá 15 – 20 mm. V takto otevřeném operačním poli se pak podélně rozpotí kruhový oční sval v místě nad vnitřními koutky. Touto cestou může proniknout k tukovým váčkům tlačícím ze spodu a ty pak lze poměrně často odstranit. Také se pro zlepšení kontury zevní poloviny víčka provádí v krajině korekce kruhového očního svalu. Operace končí šetrným sešitím kožního krytu víčka tenkým silonovým vláknem. V pooperačním období chirurgové pacientům doporučují, aby se asi jeden týden fyzicky šetřili, v prvých dvou dnech po operaci je vhodné na víčka přikládat ledové obklady. Operovaní jsou schopni plné zátěže po dvou týdnech. Plastická operace víček má pro pacienty význam nejen estetický, ale i funkční. Odstraněním přebytků kůže a tukových váčků jsou pohyby víček snadnější, svalovina kolem očí je méně zatěžována, proto je výrazně snížena náchylnost očí k navě a víček ke spontánním otokům.