Potíže nohou

Potíže nohou

Dermatomykóza

Toto plísňové onemocnění je běžné u nohou sportovců, kteří tráví mnoho času ve společných šatnách, sprchách a saunách. Často začíná mezi čtvrtým a pátým prstem. Projevuje se intenzivním svěděním, suchostí a mírným zarudnutím a olupováním kůže. Pokud se plíseň neošetřuje, mohou se vytvořit puchýře.

Ošetřování vyžaduje vytrvalost, mělo by se realizovat po dobu několika týdnů.

Jestliže se tato plíseň objeví na suché oblasti nohy (například na patě), obnovte vlhkost pokožky protiplísňovým krémem nebo mastí. Po ošetření si dobře umyjte ruce, abyste předešli šíření infekce.

Postižení na vlhkém místě vyžaduje odlišný přístup: po každém mytí si nohy dobře osušte; přehodnoťte svou hygienu nohou; myjte si je raději studenou než horkou vodou, která podporuje růst plísní, a pravidelně potírejte postižené místo čistým lihem.

Pokud toto opatření selže, poraďte se s podiatrem (odborný lékař pro choroby nohou), jestli je zvolený postup pro váš typ dermatomykózy vhodný, protože existují jiné problémy kůže, které se tváří podobně; lékař vám pak může předepsat širokospektrální protiplísňový lék podávaný ústy.

Všímejte si změny jakýchkoliv příznaků a dbejte na jejich okamžité řešení.

Pár rad:
- Hýbejte s prsty, abyste měli jistotu, že dobře uschnou. Pomáhá také častá výměna ponožek.
- Vyhněte se aplikování protiplísňových zásypů na vlhká místa, jako je prostor mezi prsty; spečou  se a dráždí kůži. Zásyp raději nasypte do bot a tenisek. Čistý líh také pomáhá odpařovat vlhkost a urychluje léčení kůže.
- Při utírání nohy netřete, strháváte tím novou pokožku; vlhkost odsávejte poklepáváním ručníkem nebo jednorázovými papírovým ručníky.

Vyhněte se nanášení zvlhčovačů mezi prsty; i když je pokožka suchá a loupavá, musíte vyloučit veškerou vlhkost.

Pohybování prsty si osvojte jako každodenní rutinní cvik pro zdraví. Nohám poskytujte uvedenou péči, i když projevy plísně vymizí. Pokračujete v ošetřování ještě několik týdnů po odstranění infekce, protože plíseň jenom spí a v příhodných podmínkách se znovu vynoří.

Otlaky

Otlak neboli bursa je zarudlý vak tekutiny obvykle na kloubu palce. Je průvodním jevem zánětu a zbytnění kloubu palce, vyvolaného jeho nadměrným vytočením k druhému prstu. Těsnou obuví a nadměrným zatížením se situace zhoršuje, vak je zanícený a citlivý. Pokud se potíž zanedbává, vak narůstá a bolí. Postižení se častěji vyskytuje u žen než u mužů, zejména kvůli nošení módních úzkých střevíců s ostrou špičkou. Jestli se vbočení palce ve vaší rodině objevuje, můžete snížit riziko tím, že budete nosit dobře padnoucí obuv na nízkém podpatku se širokou špičkou, vhodnou pro vbočené palce, čímž eliminujete zdroj tlaku na kloub. Pokud nepřestanete nosit těsné střevíčky, kloub palce se bude zvětšovat a bolet. Zkuste na něj dát polštářkovou náplast, která sníží tření.

Kromě toho si promluvte s podiatrem. Doporučí vám cviky, ortézy nebo změnu obuvi. Je-li to nezbytné, vbočení palce lze odstranit chirurgicky.