Problémy ucpaného nosu

Problémy ucpaného nosu

Mezi základní funkce nosu je upravit vdechovaný vzduch na cestě do plic. Reguluje jeho množství a tok proudění, zachytí z vdechovaných plynů až devadesát procent nečistot, ohřívá je a zvlhčuje. Ve spojení s čichem a vegetativním nervovým systémem rozezná nepříjemný nebo nebezpečný plyn. Reflexně tak může dojít až k zadržení dechu nebo nevolnosti.

Nos filtruje vzduch za pomocí řasinek na povrchu sliznic pokrytých jemným hlenovým filmem. Činnost řasinek závisí na řadě faktorů – teplotě, vlhkosti vzduchu, látkách v ovzduší. Významné je také vydechování nosem, zejména v chladném období. Přispívá k návratu vlhkosti a teplého vzduchu z plic na nosní sliznice, čím se další funkce nosu usnadní. Průchodnost nosu se mění nejen v závislosti na prostředí, hormonálních vlivech, ale jednotlivé nosní průduchy též překrvováním a odkrvováním sliznice ve 4 - 6 hodinových cyklech. Tyto děje probíhají, ale my si je neuvědomujeme, doku se nám neucpe nos.

Při nadměrné zátěži může dojít k poškození tohoto dokonalého systému. Zatěžující je přetopené prostředí s nízkou vlhkostí nebo nadměrná koncentrace škodlivin ve vzduchu, například oxidů síry, dusíku, ozonu, nikotinu, kdy se sníží sekrece hlenu a vyřadí se tím funkce řasinek. Důsledkem může být vysychání sliznice s tvorbou strupů, ale také se tím usnadňuje průnik mikroorganismů, hlavně virů, do sliznic. Vysychání sliznic může vést k pocitu sucha a zahlenění v krku, bolestem hlavy a za očima až k zhoršení funkce sluchové trubice. Viry, které proniknou do oslabené sliznice, mohou způsobit její zánět, který se projevuje otokem sliznic, hojně vodnatou rýmou, pak i hlenovou sekrecí. Klasické projevy rýmy včetně kýchání, svědění očí, může doprovázet zvýšená teplota, bolesti hlavy, kloubů i celková nevolnost. Malé děti mohou mít průběh velmi dramatický – s vysokou horečkou, neklidem, mrzutostí, nepřijímáním tekutin.

Ucpaný nos, ať je z důvodu rýmy či nějakého jiného, vede hlavně k neklidnému spánku, kdy se postižený opakovaně budí a často smrká s malým efektem. Dlouhodobé používání léčivých preparátů účinkujících na oplasknutí sliznic může vést k návyku a paradoxně k dalšímu zhoršení obtíží. Pokud se situace každou noc opakuje, trvá delší dobu, může způsobit poruchy soustředění, snížení výkonnosti i zhoršení nálady.

Pomocným i účinným prostředkem při ucpaném nose mohou být přírodní přípravky známé po staletí, avšak v moderních aplikačních formách. Jejich základem jsou přírodní éterické látky zklidňující nosní sliznice. Protizánětlivý účinek přírodních silic a aromatických olejů je léta znám nejen k léčení problémů spojených s nosní sliznicí, ale i preventivním působením na imunitní systém, osvěžujícími a povzbudivými účinky. Využívá se účinné kombinace mentholu, kafru a eukaliptu.