Propolis – obdivuhodný dar přírody

Propolis – obdivuhodný dar přírody

Propolis patří vedle medu, vosku či mateří kašičky k tradičním včelím produktům, které velice blahodárně působí na lidské zdraví i krásu. Jeho využití je jak vnější, tak vnitřní a rozsah účinků je velmi pestrý. Propolis mohou užívat všichni bez rozdílu věku a pohlaví, jedinou překážkou je možná alergická reakce, kterou však můžeme odhalit předem pomocí testu prováděném zpravidla na pokožce předloktí.

Co je to propolis a jak vzniká?

Propolis představuje směs látek příjemné

 aromatické vůně, kterou včely vytvářejí z pryskyřic a pryskyřicím podobných rostlinných šťáv. Při sběru je shromažďují na svých končetinách a vnášejí do úlů, kde je následně obohatí o výměšky svých žláz. Takto vytvořený propolis je zpočátku mazlavý a lepkavý, brzy však ztuhne. Jeho barva se na základě původu a stáří pohybuje na škále mezi zeleno-žlutou, oranžovou až tmavě hnědou.

Pro svoji tuhost a využití je propolis lidově nazýván včelím tmelem či lepidlem. Včelky jej totiž používají jako hmotu, kterou zalepují otvory a trhliny v úlu, aby ho ochránily před případnými vetřelci. Nejedná se však o jediné možné využití, dále je totiž používán k vyztužení či opravě plástů, k vystýlání a také jako účinný dezinfekční prostředek. Zajímavostí je, že právě za pomoci propolisu včely balzamují rozkládající se mrtvolky zvířat, které vnikly do úlu, a chrání tak včelstvo před možnou infekcí. Včelami se v tomto ohledu nechali inspirovat i lidé, například starověcí Egypťané, kteří propolis také používali k mumifikování.

V čem tkví léčivé a zkrášlující vlastnosti propolisu?

Propolis, ač je jeho chemické složení notně proměnlivé a kolísavé, obsahuje na sto padesát zdraví prospěšných látek, ke kterým patří pryskyřice, vosky, éterické oleje, balzámy, silice, mnohé vitamíny, minerály, stopové prvky a především flavonoidy známé pro své antioxidační a posilující účinky. Tyto složky jsou příčinou velmi silných antibakteriálních, antivirotických a dezinfekčních vlastností propolisu. Mimoto způsobují znecitlivění, posilují imunitu a urychlují hojení ran a zánětů. Propolis tak získává velice široké spektrum příznivých účinků. 

Vnitřní užívání propolisu, například ve formě kapslí nebo kapek, zvyšuje naši imunitu a funguje preventivně proti rakovině a onemocněním jako je angína nebo chřipka. Velmi blahodárně působí na naše vnitřní orgány, zejména na žlučník, žaludek, střeva, slinivku, plíce, ledviny a také na srdce a celý cévní systém. Příznivě ovlivňuje i systém nervový a mimo jiné nám pomůže od bolesti hlavy nebo psychických problémů. Účinně bojuje i proti ženským onemocněním a negativním projevům menopauzy.

Vnější užívání propolisu, například ve formě masti nebo tinktury, prospívá zejména pokožce a vlasům. Odstraňuje záněty a hojí poškozenou kůži a sliznici. Je vhodný na opary, afty, akné, ekzémy, lupenku, bradavice či plísně. Pomáhá při léčbě bércových vředů, kuřích ok, omrzlin, opařenin či proleženin. Působí na popraskanou kůži, mozoly i lupy. Předchází padání a třepení vlasů a udržuje pokožku hlavy v normálu. Masáže propolisovou mastí navíc odstraňují bolesti kloubů, zad a svalů.

K ostatním příznivým účinkům propolisu patří schopnost snižovat bolest zubů, zmírňovat paradentózu, záněty spojivek či dutin. Účinně bojuje i proti impotenci, cukrovce, prostatickým potížím a dokonce snižuje hladinu alkoholu v krvi.