Rooibos: Červený zázrak z Afriky

Rooibos: Červený zázrak z Afriky

Čaj rooibos, který připravovali původní obyvatelé Jižní Afriky již před stovkami let, se v současnosti stává velmi oblíbeným nápojem také u nás. Jeho rostoucí obliba spočívá především v jeho složení a chuti. Nejenže je rooibos bohatý na mnoho vitamínů a minerálů, které mají blahodárné účinky na lidské zdraví, ale mezi jeho další plus patří i minimální obsah kofeinu a příjemná sladká chuť.

Tento druh čaje se získává z bobovité rostliny Aspalathus linearis (česky Čajovníkovec kapský), která se pěstuje pouze na jediném místě na světě, a to na plantážích v jihoafrickém Západním Kapsku. Tento keř, dorůstající do výšky jednoho metru, je tvořen tenkými větvičkami s malými jehličkovitými lístky rostoucími jednotlivě i v trsech. Základní podmínkou pro jeho pěstování je dostatek srážek, lehce kyselá půda a především žádný mráz.

Lístky a mladé větvičky se manuálně sklízejí v době od ledna do dubna a poté jsou na strojích nasekány. Jejich další zpracování závisí na tom, zdali chceme vytvořit rooibos zelený nebo klasický červený. Zelený rooibos se pouze suší na slunci, zatímco ten červený vzniká až na základě fermentace. Jedná se o přirozený kvasný proces, který čaji dodává typickou červenohnědou barvu a nasládlou chuť.

Rooibos je vhodné zalévat vodou o teplotě 90°C a louhovat zhruba 3-5 minut. Toto časové rozpětí není nutné striktně dodržovat, protože na rozdíl od čaje černého či zeleného, nelze rooibos přelouhovat. V Jižní Africe se tento čaj  pije běžně s mlékem a cukrem, u nás je častou přísadou med nebo citron. Protože obsahuje jen nepatrné množství kofeinu, lze rooibos pít po celý den a kromě horkého nápoje je výborná i jeho ledová varianta, která skvěle hasí žízeň a výborně osvěžuje. Čaj je vhodný i pro děti, kojence a těhotné ženy.

Rooibos obsahuje především velké množství minerálních látek, zejména železa, fluoru, mědi, draslíku, sodíku a vápníku. Kromě toho je také bohatým zdrojem antioxidantů, které bojují proti stárnutí buněk a působí preventivně proti nádorovým onemocněním, vitamínů a dalších látek, jako je querzetin potlačující depresivní stavy a kyselina fenolová, která blahodárně působí na zažívací systém.

Čaj rooibos funguje jako přírodní antihistaminikum, takže nám pomůže při nepříjemných alergických reakcích. Působí také hojivě, a je tedy vhodným podpůrným prostředkem léčby kožních problémů, jako je lupénka či ekzém. Reguluje hladinu krevního cukru, snižuje vysoký krevní tlak a zklidňuje trávicí systém. Obsažené látky ovlivňují i vylučování „hormonu štěstí“ serotoninu, který nám může pomoci při depresivních a úzkostlivých stavech a při nespavosti. Antibakteriální a antivirové vlastnosti rooibosu pomáhají při aftech, zánětech dásní, krku, a dokonce i při zubním kazu. Protože obsahuje také železo, je vhodný pro osoby se zvýšenou potřebou tohoto prvku, tedy pro těhotné a kojící ženy, ženy se silným menstruačním krvácením, fyzicky těžce pracující a pro sportovce.