Seznamte se s Doktorem rybou

Seznamte se s Doktorem rybou

Možná jste o nich již slyšeli. Mám na mysli unikátní rybičky, které vám po ponoření do vodní lázně začnou jemně oždibovat všechnu suchou a odumřelou kůži. Na první pohled to může vypadat přinejmenším výstředně, možná maličko nechutně, ale vězte, že právě tato metoda velmi ulevila mnohým lidem trpícím lupenkou, ekzémy a jinými kožními problémy.

Tyto jedinečné rybičky pocházejí z horských termálních pramenů poblíž tureckého lázeňského města Kangal. Jedná se o drobné rybky z čeledi Cyprinidae (kaprovití), které přežívají ve vodě teplé až 37 ºC. Vzhledem k tomu, že v těchto extrémních podmínkách vládne trvalý nedostatek jakékoliv živočišné i rostlinné potravy, našly si tyto ryby její náhradní zdroj v podobě šupinek lidské kůže, která ve vodě zůstávala po koupajících se návštěvnících horkých pramenů.

Místní obyvatelé rybky pro jejich léčivé schopnosti přezdívají Doktor ryba a určitě nejsou daleko od pravdy. Rybičky totiž dokáží efektivně zbavit lidskou pokožku všech nemocných a odumřelých částí, a celou ji tak úžasně zregenerovat a ozdravit. Rybí terapii proto využívají především lidé postiženi lupenkou, ekzémy, akné a jinými kožními onemocněními projevujícími se suchou a odlupující se kůží. V USA dokonce začali rybky používat pro speciální rybí pedikúru.

A jak vlastně rybí terapie probíhá? Po usednutí do bazénu či vany vás během jedné minuty obklopí obrovské hejno rybiček, které se nemilosrdně vrhne na vaši kůži. Rybky sice nemají zuby, ale i přesto nebývají první pocity příliš pozitivní. Pokožka totiž může zpočátku slabě krvácet a způsobovat menší bolest. Lidé se také zmiňují o ohromném lechtání, které, stejně tak jako všechny ostatní negativní projevy, po chvilce mizí a rybí terapie se stává velmi příjemnou záležitostí. Úplná adaptace trvá nejdéle tři dny.

Rybičky mají při terapii své role důsledně rozdělené. Jako první připlouvá velmi aktivní druh Cyprinion macrostomus, který dorůstá až do délky dvaceti centimetrů, a kůži začíná okusovat. Poté, co se nasytí, vyrazí drobnější druh Garra rufa obtusa. Tato rybička již pokožku neokusuje, pouze ji jemně vyhlazuje a zároveň vylučuje sekret, který ošetřené místo vyčistí a zhojí.

Rybí terapie však není chvilkovou záležitostí. Doporučená doba léčby je dvacet jedna dní a v lázni s rybičkami je potřeba strávit alespoň osm hodin denně. Důležité je hodně pít a  vysadit základní léky na onemocnění, kterých se chceme zbavit.

Dobrou zprávou je, že v současnosti již nemusíte za rybičkami jezdit až do Turecka, protože tato speciální procedura se objevila také u nás.

 

Zdroj obrázku: Wikipedie