„Sladká“ péče o pleť

„Sladká“ péče o pleť

Bílý rafinovaný cukr, jaký se používá v kuchyni, v kosmetice nenajdete. Jenom kdysi dávno ho naše babičky používaly coby vlasové tužidlo. Jinak je tomu ovšem s cukrem ovocným neboli hroznovým a ještě se sem může přidat cukr třtinový, který je sice hrubší, ale zato nádherně voní.

Aby byl výsledek „sladké“ péče co nejlepší, je zapotřebí nejprve pleť dobře připravit, aby do ní pronikly snadněji účinné látky. Základem péče tedy bude peeling. Ten zbaví pokožku odumřelých buněk, které by na jejím povrchu mohly tvořit neviditelnou bariéru. Jenom se k pokožce chovejte šetrně, protože neodborně provedený peeling může pleť poškodit. Odborníci z kosmetických laboratoří vidí budoucnost peelingu právě ve sloučeninách obsahující cukr. Ty by pleť zbavily všech nežádoucích mikroskopických částeček a navíc by podporovaly rychlejší obnovu zdravých buněk.

V moderní kosmetice už dnes nacházíme přírodní cukr v mnoha užívaných sloučeninách. Například výtažek ze šalvěje s příměsí rostlinného cukru chrání pokožku před vysycháním, výtažek z bukových pupenů dodává kůži pevnost a lesk a mohli bychom pokračovat dál.

Různé směsi glukózy se také používají do přípravků sloužících k potlačení vzniku vrásek. Povzbuzují totiž i ta nejjemnější kolagenová vlákna kolem očí, což je nezbytné pro zpevnění této partie obličeje.

V přípravcích pro tělový peeling nalezneme třtinový cukr kombinovaný s některými přírodními oleji. Větší krystalky cukru jednak pleť čistí a jednak při masáži pomalu tají a částečně je tak může pokožka přijmout. Po osprchování nánosu je pleť hladká a vláčná, i když nepoužijeme tělové mléko.

Cukr najdeme i v přípravcích vlasové kosmetiky, především té, která je určena pro mastné vlasy. V řasenkách slouží aktivní cukerné látky, které brání jejich vysychání a řasám zajišťují dlouhodobou hydrataci. Také krém či balzám na ošetřování rtů může obsahovat cukr, a to hroznový, který rty zjemňuje a citlivě odstraňuje odloučené buňky.