Solárium, aneb méně je někdy více

Solárium, aneb méně je někdy více

Móda udává ráz lidskému konání již dlouhá staletí. V minulých dobách byla u šlechtických rodů znakem krásy bělostná kůže. Hnědě opálení byli jen vesničané pracující na svých polích. Na ty však bylo pohlíženo jako na nižší společnost. Stejně jako se měnil názor na štíhlou nebo naopak barokní postavu, tak se dnes radikálně odlišil pohled na opálenou kůži. Snědé tělo jakoby bylo výrazem vitality a aktivity člověka. Za účelem těchto módních požadavků se tak lidé bez ohledu na pohlaví snaží vypadat opáleně po celý rok.

Světlo solárií aktivizuje vytváření vitamínu D3. Přítomnost tohoto vitamínu v těle brání vzniku křivice a osteoporózy. Záření UVB množí melanin v kožních buňkách, který podporuje vznik nového pigmentu a tím i snědší kůži a více energie. Solária pomáhají také lidem s depresemi nebo například proti zvýšenému cholesterolu v krvi. Hojí rychleji rány a podporují léčbu ekzémů a lupénky. Ultrafialové záření redukuje nadprodukci tuku a zmírňuje zánětlivé stavy.

Ovšem tak jako všechny činnosti, které jsou prováděny v přemíře, může být i solárium nebezpečné. Nadměrné, intenzivní užívání může mít za důsledek vznik karcinomu, rychlejší stárnutí kůže a další dermatologicky nepříznivé jevy.  Pobyt v opalovacím centru se totiž vyrovná trávení času na silném slunci (např. na horách či u moře). Obsluha solária je povinna podat zákazníkovi veškeré informace týkající se bezpečného opalování. Doporučená roční dávka většinou nepřevýší cca 50 návštěv. Bohužel i touha po kráse se může stát drogou, po které jedinec doslova baží. Zejména mladé dívky a ženy mohou začít trpět tzv. Tanorexií. Je to chorobná závislost na opalování, řadí se do skupiny fobií. Jde o strach z ošklivosti, podobně jako u mentální anorexie. V tomto případě jsou to však obavy z vyblednutí, bělosti, a tím pádem neatraktivnosti.

Abychom mohli navštěvovat solária a užívat jejich kladných účinků je třeba dodržovat jistá pravidla. V každém případě začněte pečlivým výběrem zařízení. Opalovací centra podléhají ročním kontrolám hygieniků. Odborníci však říkají, že nejlépe by bylo, kdyby se solária kontrolovala po každém zákazníkovi. Toto doporučení je však neproveditelné. Jak tedy poznat vhodné solárium? Vybírejte podle čistého prostředí, příjemné obsluhy, která se nebojí prokázat, kdy naposledy proběhla kontrola solárních trubic. Je důležité, aby se zaměstnanec zajímal o Váš typ pleti a dobře uměl poučit o vhodné kosmetice a pravidlech slunění.

Před vstupem do solária rozhodně nepijte alkohol. Nenavštěvujte je vícekrát za den, při léčbě antibiotiky či jinými silnými léky, ani po vyšetření rentgenovým zářením. Před procedurou použijte doporučenou kosmetiku, rozhodně ne přípravky určené k opalování na slunci. Vždy používejte ochranné brýle, před opalování vyjměte kontaktní čočky. Kůže před opalováním musí být očištěna od léků nebo parfémů nejméně 3 hodiny předem, současně musí být odstraněny i šperky. Nikdy se však před opalováním nesprchujte a také nekombinujte v jednom dni opalování v soláriu s opalováním na slunci. Při pravidelných návštěvách je vhodné užívat betakarotén, který zabraňuje spáleninám a stárnutí kůže.

Rámcový vzor typů pleti a intenzity opalování:

Fototyp I - Osoby rusovlasé, světlé pleti s pihami, špatně se opalující. Opalovací čas: 8 - 10 minut.
Fototyp II - Blondýni s kůží lehce tmavší než v první skupině, také se sklonem k pihám. Opalovací čas: 10 - 12 minut.
Fototyp III - Tmaví blondýni s kůží jasně béžovou, dobře se opalující. Opalovací čas: 10 - 12 minut.
Fototyp IV - Osoby tmavých až černých vlasů a olivově zbarvené kůže. Opalovací čas: 15 - 25 minut.

Pokud si chcete zpříjemnit blížící se podzimní dny v některém z opalovacích center, pečlivě dodržujte jeho pravidla a doporučení. Uvážené zkrášlovaní těla se tak může stát příjemnou relaxací.