Spánek pro krásu

Spánek pro krásu

Spánek je pro kůži jako dovolená. Ve spánku se urychluje dělení buněk a kožní reparační mechanismy, určené k opravě škod napáchaných světlem a jinými vlivy prostředí, běží na plné obrátky. Jelikož se kůže nejlépe regeneruje ve spánku, patří spánek mezi jeden z nejlepších kosmetických prostředků.

Vyspat se tzv. do růžova, tak tenhle recept znaly už naše prababičky. Neměly sice žádné vědomosti o nějakých biochemických souvislostech, zato měly dostatek praktických zkušeností a věděly, že člověk, který se dobře vyspí, vypadá prostě lépe. Dnes víme, že regenerace kůže dosahuje vrcholu v první polovině noci. Když jsou ostatní tělesné funkce utlumeny, probíhá dělení buněk v kůži naplno. Mimoto výzkumy ukazují, že tělo ve spánku neprodukuje téměř žádné stresové hormony. To je podstatný faktor pro noční odpočinek a uvolnění kůže.

Kdo se večer nemůže dostat do postele a je pořád dlouho do noci aktivní, spotřebovává tím spoustu energie, která pak chybí kůži k regeneraci. I obvyklá hladina stresových hormonů se drží na stejné úrovni a brání tělu v potřebném uvolnění. Dokud je kůže mladá a látková výměna funguje bez potíží, jsou takové defekty opticky téměř nezjistitelné. Přesto ale už v této době kůži oslabují a nejpozději po 35-tém roce se to na ní bohužel projeví. Nejlepší noční péči kůži můžeme dopřát, když budeme dbát na dostatek spánku.

Potíže s usnutím patří dnes k nejčastějším stresovým symptomům. V těchto případech pomáhá všechno, co stres celkově snižuje, zvláště však pomáhají následující triky:

Před spaním se v televizi nedíváme na žádné vzrušující thrillery, nýbrž si potřebnou příjemnou únavu navodíme něčím lehčím a veselejším. Místo koukání na televizi či bezmyšlenkovitého listování si raději s prožitkem přečteme nějakou knihu.

Duševní napětí po náročném dni odreagujeme fyzicky. Nejlepší, co můžeme udělat, je jít se na hodinu projít. Nedokážeme-li se k tomu donutit, měly bychom před spaním alespoň 10 minut cvičit. Ideální je jóga a strečink.

Místo abychom si potřebnou únavu navozovaly pomocí alkoholických nápojů, raději si vypijeme bylinkový čaj. Alkohol mění přirozený spánkový rytmus a spánek je pak méně osvěžující. Jako čaj před spaním se mimo jiné hodí např. směs baldriánu a melisy.

Starým a účinným nápojem na spaní je teplé mléko slazené medem. Obsahuje aminokyselinu tryptofan, kterou tělo potřebuje k tvorbě serotoninu, důležité látky, přenášející informaci potřebnou pro chemii spánku. Přidáme-li do mléka špetku kardamomu, účinek se ještě zvýší.

Teplá koupel pomáhá uvolnit mysl i tělo, zvláště když do vody přidáme nějakou uklidňující bylinnou přísadu. Také horké koupele nohou navozují příjemnou ospalost.

Masáže těla podle metody staroindické přírodní medicíny uklidňují a navozují potřebnou ospalost. K tomu účelu zahřejeme ve vodní lázni 3-4 lžíce čistého sezamového oleje a celé tělo jím deset minut jemně a bez přílišného tlaku masírujeme. Po masáži se osprchujeme teplou vodou, takže na kůži zůstane jemný, příjemně hebký film. Pak hned jdeme do postele...