Strašák jménem kožní nádor

Slýcháme to nejčastěji v letních měsících, kdy nás dermatologové upozorňují, že sluneční paprsky v sobě mohou skrývat nebezpečí. Varování platí pro každého, ale především pro lidi, kterým je dnes čtyřicet let a více. Proč? Protože v době, kdy oni byli dětmi, se o riziku vzniku kožního nádoru ještě moc nemluvilo a při opalování se ochranné krémy nepoužívaly buď vůbec a nebo s velmi nízkým UV filtrem. Ostatně ani tento faktor se na běžných prostředcích neuváděl.

Dnes už je situace docela jiná. Před škodlivým vlivem slunce se ochránit můžeme a měli bychom. Proto přinášíme několik základních rad, které jsou při prevenci proti kožnímu melanomu důležité.

Vždy používejte opalovací přípravky, které chrání pleť proti UVA a UVB záření. Nejlepší jsou sunscreeny, které záření pohlcují i odrážejí až v 95 %. Opalovací prostředky nanášejte zhruba půl hodiny před opalováním. Dbejte na to, aby krémy, které používáte, byly odolné proti vodě. Nezapomínejte, že ještě metr pod vodní hladinou dopadá totiž na kůži kolem 60 % UV záření.

V letním období používejte ochranné krémy i namísto běžných denních krémů, a to i tehdy, jedete-li pouze do zaměstnání nebo na procházku. Sluníčko přece svítí všude, nejen u vody a jeho paprsky mají na vaši kůži stejný vliv ve městě jako na pláži. Oblékejte se do barevného oblečení s přídavkem syntetických vláken, ty totiž propouštějí na pokožku mnohem méně škodlivých paprsků. Některé oděvy mají od výrobce deklarovaný tak zvaný UPF, který udává míru propustnosti záření.

Nechte si odborníkem vyšetřit kůži, zvláště tehdy, pokud se na ní vyskytují mateřská znaménka či pigmentové skvrny. Jen lékař pozná, kde by mohlo být zvýšené riziko vzniku nádoru a nebezpečné útvary odstraní dřív, než se stanou hrozbou. V případě, že na pokožce máte takové pihy, skvrny a znaménka, často je kontrolujte a při každé jejich změně vyhledejte lékařskou konzultaci.

Preventivní vyšetření se dělají obvykle jednou ročně, je lépe ne krátce po dovolené, protože i běžné znaménko může být po slunění trochu aktivnější. Pokud se v rodině vyskytne melanom, nebo více nádorků již odstraněných či jinak léčených, dělají se kontroly častěji. Pokud byl nádorek zachycen včas a nález nebyl pokročilý, pacient chodí na kontroly a nic se neděje. Melanom je však natolik záludným nádorem, že v každém případě je lepší prevence, přijít raději s něčím běžným, než přijít pozdě.