Syrová potrava a zdraví

Syrová potrava a zdraví

Vědci zjistili, že syrové potraviny skutečně působí na lidský organismus blahodárně. Ti, kteří zastávají tento způsob stravování tvrdí, že tělo člověka se skládá ze živých buněk, proto by mělo přijímat potravu tepelně upravenou. Důležitou součástí stravy je čerstvá zelenina či ovoce, které doplňují semeny, ořechy nebo naklíčeným obilím. Velmi důležité místo zastává v jídelníčku šťáva ze zeleného obilí nebo zelené pšeničné výhonky. Syrové potraviny pomáhají pročistit lymfatický systém a krev, musí vylučovat jedy z buněk. Tento druh stravy je prospěšný vnitřním orgánům, hlavně játrům, ale také ledvinám. Může pomáhat léčit některé choroby, jimiž jsou např. onemocnění trávícího traktu, rakovina střev, vysoký krevní tlak a různé záněty.

Jestliže se bavíme o syrové stravě, jedná se hlavně o potravy z rostlinných zdrojů. V některých oblastech se užívá syrová živočišná potrava. Jedná se např. o severní Afriku, kde pastevci pijí čistou krev, kterou pravidelně upouštějí svému dobytku, v domácích podmínkách se může pít mléko, ale nepřevařené, někde se jedí syrové ryby. Podmínkou vždy bývá, že tyto potraviny musí být určitě čerstvé a úplně nezávadné.

Syrová strava obsahuje mnoho enzymů, které působí jako katalyzátory pro tisíce chemických reakcí v těle. Jsou důležité na trávení, vstřebávání potravy, a také pro produkci energie buněk. Jako jediní z organismů na zemi – lidé zkoušejí žít bez enzymů a nutí k tomu i některá domácí zvířata. Asi proto mají lidé velké problémy se zdravím. Také domácí zvířata, např. psi a kočky, trpí nedostatkem enzymů a nemocemi od té doby, kdy dostávají tepelně i chemicky upravenou potravu. Tepelně upravená potrava s konzervačními a aromatickými látkami jsou příčinou nachlazení, bolestech žaludku, uší, oteklých žláz, zubního kazu, zhoršeného zraku, srdečně – cévních chorob, mrtvice, cukrovky a rakoviny.

Mnoho lidí dodává organismu enzymy ve formě potravinových doplňků, protože je to pro ně přijatelnější než zvýšit podíl syrových potravin v jídelníčku. Léčba pomocí enzymů může leckdy působit zázračně. Místo potravinových doplňků je doporučováno požívat enzymy přirozeně v syrové potravě.

Většina z nás by měla zvýšit množství přijímané syrové zeleniny, ovoce, semen a ořechů. Lepší variantou tepelné úpravy je krátkodobé vaření ve vodě, či páře. Nedoporučuje se upravovat potraviny na tuku.Vařením se ničí 30 – 85 % důležitých živin. Pečením se nejvíce vytrácí vitamin C a thiamin, po tepelném ošetřování se může rozložit většina vitaminů rozpustit ve vodě (například vitamin B a C). Asi 40 % vitaminů je rozpustných v tucích (ADEK). Tepelně upravené jídlo se možná někomu chutná více, ale prochází trávícím traktem mnohem pomaleji než syrové a ve střevech má tendenci kvasit. Při tepelném zpracování se ničí základní živiny a do těla se dostávají toxiny.

Syrová potrava našemu tělu určitě prospěje, trávícím traktem prochází během 24 – 36 hodin, zatímco vařené běžně trvá 40 – 100 hodin. Syrová potrava posiluje naši imunitu, obsahuje mnoho živin, jestliže je pěstovaná organicky, neobsahuje nebezpečné jedy. Pokud ve vašem jídelníčku převažuje syrová potrava, zlepšuje se vám trávení, posiluje se odolnost organismu, zlepšuje se krevní oběh a zvyšuje se očista organismu uvnitř těla. Po takovéto stravě nejste unaveni, máte dostatek energie a snižuje se vám potřeba spánku.