Triky našich babiček při péči o vlasy

Pivo + Cukr
Pivo a cukrová voda byly dříve běžné ztužovací prostředky. Na tomto lepkavém základě vydržel pracný ondulovaný účes, který se dotvářel kadeřítkem, po celý den, ne-li déle. Pro kadeřnické učně zase tato technika znamenala nepochybné potěšení moci si tu a tam tajné ulít trochu piva. Dnes existují moderní gely a tužidla, která vlasy zpevní přirozeným způsobem. Dodají vlasům lepší trvanlivost a přitom si vlasy stále ponechávají svou pružnost.

Barevné začátky
První barvu na vlasy si nechal aplikovat Francouz Eugene Schueller, pozdější zakladatel firmy L´Oreal, v roce 1904. Po úspěšných pokusech, při nichž se barvila zvířecí srst, se Schueller odvážil se svou recepturou i na hlavy žen. A právě z tohoto nápadu vznikl světový koncern. Do té doby si ženy barvily vlasy výtažkem z heřmánku a pastou z henny. Dnes používané chemické barvy jen zlehka zvětší objem šupinkové vrstvy vlasu a ukládají do ní pigmenty, které vypadají jako nefalšované pravé barvy a dlouho vydrží.

Kouzelné vejce
Už i naše prababičky si cenily vajec. Považovaly je za  všemocný prostředek na krásné vlasy. Protože na mytí používaly jádrové mýdlo místo šamponu na vlasy, byly vlasy často velmi suché, a také křehké. Také kúry obsahující vejce měly velmi dobrou pověst, protože dokázaly regenerovat suché vlasy. Dokonce při velkém výskytu lupů se používalo vejce, které se vtíralo do pokožky hlavy. Dnes je tomu, ale jinak. Většina žen používá moderní přípravky, jelikož se snadněji aplikují a účinkují ještě lépe.

Ocet + olej
Za časů našich babiček se s oblibou jako vlasová kúra používal čistý olivový nebo ricinový olej. Oleje byly levné a v kuchyni byly rychle po ruce. Vlasům, narušeným jádrovým mýdlem, měly pomoci získat novou pružnost. Vlasy se také po mytí oplachovaly čistým domácím octem. Nebyl to tak špatný nápad, ale koncentrovaný ocet vlasům škodí. Pokud je používán v nepatrných dávkách nebo jako výtažek v moderních produktech, zajistí skutečně krásný lesk.

Kuchyňské zásoby
Pro naše babičky byla kuchyně oblíbenou zásobárnou krášlicích prostředků. Jako přírodní zabal se používala směs ze žloutku, citronu a otrub, která se zamíchala a nanesla na vlasy. Tato poněkud nevábná varianta vlasové kúry už se dnes používat nemusí. Produkty high-tech s moderní, lehkou konzistencí vpravují výživné látky z otrub, léčivých hlín nebo citronů do vlasů efektivněji, aniž by je zatěžovaly. Cíleným použitím tepla mohou pak výživné látky plně rozvinout svůj účinek.