Vlasy byly, jsou a budou korunou krásy!

Vlasy byly, jsou a budou korunou krásy!

Vlasy, pozůstatek z dob našich opičích předků. Evoluce nám je zanechala, aby chránily pokožku hlavy před zimou, sluncem, větrem a částečně i deštěm.

Postupem času jejich ryze ochranná funkce přestávala být tak podstatná a staly se zejména estetickým klenotem lidí ve společnosti. Nahlédněme krátce do historie, například do dob baroka, kdy byl typický trend oslňovat ve společnosti bohatými výčesy a kudrlinkami v podobě napudrovaných paruk. Skutečné vlasy přitom trpěly zpocené a zavšivené pod tíhou těchto umělých extravagancí.

V současnosti je trendem především zdraví vlasů a jejich přirozená krása.

Někteří lidé své vlasy nenávidí, jiní oplývají obdivuhodnou hřívou již od narození. S tím, jaké vlasy vám příroda nadělí do vínku mnoho nenaděláte, jediné co můžete, je mít své vlasy ráda takové, jaké jsou a poskytnout jim péči, jakou potřebují, adekvátní jejich typu.

Existuje obrovské množství povídaček a bájí s touto tématikou. Vzpomínáte si na pohádku O princezně Zlatovlásce? Tato vlasatice byla na roztrhání právě díky krásným vlasům. Nezáleží, zda byla opálená nebo bledá, štíhlá či plnoštíhlá ...

Vlasy jsou považovány za jeden ze sexuálních symbolů snad odjakživa. Vzpomeňme dále například pověstnou císařovnu Sisi, která byla považována za nejkrásnější ženu své doby, na čemž se shodují i historikové. Její chloubou byly pěstěné vlasy dlouhé minimálně až k pasu a proplétané růžemi. Málokterá žena by zejména v dnešní hektické době věnovala tolik času péči o vlasy jako právě Sisi, které jen pouhé česání zabíralo denně tři hodiny.

Už dávno není pravdou, že čím delší vlasy žena má, tím je ženštější a krásnější. Dlouhé vlasy totiž vyžadují extrémní péči a když se jim dostatečné pozornosti nedostává, chřadnou a vypadávají. Pak se již nejedná o „úžasně dlouhé vlasy“ ale pouze o „utahané cáry na první pohled žadonící o nůžky“.

kresba, dívka si fénuje vlasyVzpomínáte si, jak vám babička vyprávěla, že když si zastřihnete vlasy za úplňku, porostou rychleji? Těžko říct, kolik je na tom pravdy. Faktem však zůstává, že pravidelné zastřihávání vašich vlasů jim dodá sílu a zabrání třepení a řídnutí. Nutno podotknout, že struktura mužského a ženského vlasu se liší. Svůj podíl na tom sehrává mužský hormon testosteron. Jeho množství v těle způsobuje například to, že ženy mají jemnější vlasy. Jeho ztráta společně s působením stresových faktorů pak může u mužů vyvolat vznik takzvané plešky.

Často se stává, že naše vlasy zbytečně zatěžujeme hromadou tužidel, laků a fixačních vosků. Zejména u jemných vlasů platí zlaté pravidlo, že méně je více a to platí pro tužící přípravky dvojnásob. Jemným vlasům škodí laky, protože je vysušují a nabourávají jejich křehkou ochrannou vrstvu. Když už musíte tužit, pak sáhněte raději po pěnovém tužidle. Použijte však jen množství zhruba o velikosti pingpongového míčku. Vlasy pak zůstanou vzdušné a nebudou se tolik mastit.

V době, kdy ještě kosmetické přípravky fixující účes neexistovaly, sáhly hospodyňky po pivu. Jeho vlastnosti jsou totiž téměř zázračné díky vysokému obsahu minerálů a vitamínu B, který má blahodárné účinky nejen na pleť, ale také na vaše nervy. Užití tohoto moku vnitřně je jistě příjemné, ovšem jeho využití může byt i jiné. Vyzkoušeli jste již léty prověřený recept našich prababiček? Smíchejte 0,5 dl piva (jedno jestli desítka či dvanáctka) s opravdu studenou vodou a touto směsí opláchněte vlasy po umytí. Dbejte na to, aby se tekutina dostala hlavně ke kořínkům kvůli dosažení maximálního objemu účesu. Pivního zápachu se nemusíte obávat. Tak malé množství piva je neškodné. Tento recept je odzkoušený! Když vám tedy doma dojde tužidlo a budete mít chuť na jedno malé, pak se dlouho nerozmýšlejte ...v parném létě se nejen osvěžíte, ale také dosáhnete vzdušného účesu relativně levnou a příjemnou cestou.