Zázvor: Jedinečné koření i lék

Zázvor: Jedinečné koření i lék

Zázvor, který se pěstoval a využíval již před třemi tisíci lety, je v současnosti nejen oblíbeným kořením dodávajícím pokrmům nezaměnitelnou pikantní chuť, ale především i lékem a oblíbenou přísadou do kosmetických přípravků různého druhu. Na trhu se kromě koření můžeme setkat se samotnými zázvorovými oddenky, které jsou určeny k dalšímu zpracování, se zázvorovým práškem, čajem a olejem, také se zázvorem kandovaným, mletým či sušeným. Výjimkou není ani zázvorové pivo, limonáda a v lékárnách jsou běžně dostupné tablety se zázvorovými výtažky.

Zázvor se získává z oddenků stejnojmenné tropické rostliny Zázvoru pravého. Tato rostlina byla původně pěstována na jihu Číny, odkud později pronikla do Indie. Z těchto oblastí se rozšířila na Blízký východ, do Afriky a do okolí Středozemního moře. V Čechách byl zázvor známý již od třináctého století, kdy se prodával nejen sušený, ale i naložený v cukru. Obecně rozlišujeme tři druhy zázvoru. Nejznámější je zázvor černý a jedná se o neoloupané oddenky. Naopak oloupané oddenky se nazývají zázvor bílý a nakládané oddenky jsou, především v Japonsku, známé pod názvem zázvor růžový.

Již od nejstarších dob byl zázvor hojně využíván nejen v oblasti kulinářské jako cenná ingredience, ale i v oblasti léčitelství. Jako koření byl zázvor jednou z prvních obchodních komodit, které se přivážely na lodích do Evropy. Ve středověku dokonce na našem kontinentu zdomácněl natolik, že nechyběl na žádném stole podobně jako dnes sůl a pepř. Ve východních zemích byl zázvor používán již po tisíciletí jako tradiční součást pokrmů, kterým dodával nezaměnitelné citronové aroma, také jako léčebný prostředek. Starověké národy jej používali zejména k léčbě trávicích obtíží a nachlazení.

Dodnes je zázvor především účinným bojovníkem s onemocněním zažívacího ústrojí. Zvyšuje totiž tvorbu trávicích šťáv a neutralizuje kyseliny, což má za následek utišení zvracení, zmírnění pálení žáhy i plynatosti. Navíc podporuje chuť k jídlu a úspěšně se používá i při nevolnostech těhotenských a cestovních. Kromě toho je také výbornou prevencí chřipek a nachlazení, snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu a zpomaluje proces stárnutí. Zázvor také zmírňuje bolesti hlavy, zad, kloubů, svalů, a jeho žvýkání dokonce otupuje i bolest zubů. Úspěšně se také používá k zpomalení některých druhů rakoviny, především rakoviny vaječníků, a mírní žaludeční obtíže spojené s chemoterapií. A navíc, zázvor je také staré známé afrodiziakum.

Zázvor mohou užívat téměř všichni, vyhnout by se mu měli lidé trpící žaludečními vředy a kojící ženy.