Zbavte se lupů

Zbavte se lupů

Obléknete si tmavý společenský kostým a za několik minut máte ramena pokrytá bílými šupinkami. Ano, to jsou nepříjemné lupy a ty dokážou pořádně potrápit.

Vlasová pokožka svědí a pálí, nemůžete si ladně pohrávat se svými vlasy a tmavé šaty? na ty raději zapomeňte.

Co to vlastně ty zlořečené lupy jsou? Jde o odumřelé kožní buňky, které vznikají díky poruše mazových žlázek v pokožce hlavy. Máte-li vlasovou pokožku zdravou, pak na ní žijí v rovnováze kvasinky a bakterie. Přibližně každý měsíc se z pokožky odlupuje zrohovatělá vrstva kůže a vytváří se kůže nová. V případě, že dojde k přemnožení kvasinek, potom k výměně kůže dochází v kratších intervalech a na jejím povrchu vznikají větší skupiny buněk, což jsou lupy.

Neexistuje člověk, který by se s lupy nikdy nesetkal. Většinou se jejich tvorba zvýší v zimě, protože jim prospívá studený a současně suchý vzduch. Obvykle ale lupy zmizí tak, jak se objevily, bez našeho zásahu. Jestliže vás trápí delší dobu, může tu být řada příčin. Například časté používání fénu či žehličky na vlasy, stilingových vlasových přípravků, ale také třeba vysoká konzumace sladkostí, nedostatek betakarotenu, stres, domácí neodborné barvení vlasů nebo špatný postup při jejich mytí, to znamená nedostatečné vypláchnutí šamponu či kondicionéru.

Lupy obtěžují a je proto třeba s nimi bojovat. Vhodné je používání některých ze speciálních přípravků proti lupům. Široký sortiment nabízejí drogerie, lékárny a koupit je můžete také u některých kadeřníků. Tyto přípravky obsahují nejčastěji sulfidy selenu nebo dehet, které lupy zaručeně likvidují. Upravit bývá zapotřebí i strava. Nekonzumujte často mastná a smažená jídla, cukr, sladkosti ani slazené nápoje a bílé pečivo. Naopak by na stole nemělo chybět čerstvé ovoce a zelenina. Dodávejte vašemu organismu vitamín B, který má blahodárný vliv na pokožku, vlasy a nehty. Dále by strava měla obsahovat také dostatek vitamínů C a E a ze stopových prvků především selen a fluor.

našamponované vlasyPři mytí vlasů dbejte na to, aby při oplachování byly odstraněny veškeré stopy šamponu a kondicionéru a na nějakou dobu upravujte účes bez použití stilingových přípravků. Vlasy česejte a kartáčujte opatrně, aby nebyla zbytečně drážděna vlasová pokožka.

Pokožka hlavy ale může onemocnět i jinými chorobami. Bílé šupinky nejsou vždycky jenom lupy. Svědí-li vás kůže příliš dlouho a kromě bílých šupinek vznikají i šupinky mastné a jejich okolí rudne, je nezbytné navštívit kožního lékaře. Pokožka mohla onemocnět třeba ekzémem nebo lupenkou.

Lupy znaly i naše babičky a některé jejich rady doopravdy fungují. Můžete si je vyzkoušet. Doporučuje se například potírat vlasovou pokožku borovou vodou před každým umytím vlasů. Nebo je známá domácí kúra z olivového oleje. Smíchejte 20 mililitrů ricínového oleje, 150 ml olivového oleje (nejlépe panenského) a 20 ml toaletní vody s obsahem alkoholu. Ingredience dobře spojte a potom směs vetřete do vlasů, nechte asi čtvrt hodiny působit a pak vlasy dobře opláchněte.