Zima a její vliv na pokožku

Zima a její vliv na pokožku

První sníh, mráz a nepříjemný studený vítr, to jsou první znaky zimního počasí. Proto je v tomto období nutná ochrana pleti proti těmto nepříjemným vlivům. Příliš dlouhý pobyt v mrazivém počasí vyvolává omrzliny i oznobeniny na obličeji i na rukou. Omrzliny vznikají i když jen krátkou dobu budete ve větším mrazu, oznobeniny delším pobytem při teplotách kolem nuly. Největší ochranou je mastný krém, který si začnete vtírat do pokožky na obličeji, hlavně na dětskou pleť. Na tvářích malých dětí, někdy i na rukou a nohou, se objevují tmavofialové, studené, silně svědící hrbolky, které někdy trápí postiženého i několik let. Jsou to oznobeniny, kterými trpí na rukou lidé, kteří pracují v chladu, např. v rybárnách či v prodejnách masa.

Lidé, kteří nosí malé nebo vůbec žádné rukavice, popř. těsné boty. Při módě minisukní bývaly v zimě oznobeniny na stehnech a lýtkách mladých slečen, kterým v těchto místech rostly i více chloupky. Nositelé těsných riflí či lidé, kteří hodně jezdí na kole, při velkých mrazech často ošetřují oznobeniny a záněty podkožního tuku na dolních končetinách.

Malé děti často vybíhají do špatného počasí a obličej či ruce nemají ještě osušené, jejich kůže trpí, praská a šupí se. V zimě topí mnoho domácností tuhými palivy. Vynášení popela, čištění kamen a přádání uhlí působí rovněž nepříznivě na kůži rukou, která je suchá a praská.

Hlavně v oblasti kolem nehtů se tvoří bolestivé trhliny. Doporučuje se důkladné osušení pokožky rukou i obličeje a přetření nějakým mastnějším krémem.

Nezapomínejte ani v zimě na důkladné hluboké čištění pokožky, které je užitečné u mastné pleti nebo u mastných částí pleti smíšené, u dospívajících, zvláště pokud trpí na akné. Hluboké čistění se může provádět doma nebo u kosmetičky. Nejprve si kůži musíte pořádně napařit nad horkou vodou, odvarem z heřmánku nebo přiložte na kůži teplý obklad, pak vyčistěte pleť pleťovou vodou, vytlačte ucpané vývody mazových žlázek, opět přečistěte pleťovou vodou a poslední částí této procedury je kosmetická maska. Každá z nás si musí vybrat tu kosmetickou masku, která je vhodná pro její typ pleti. Masek existuje celá škála.

Masky působí rychle a krátkodobě, jejich účinek je ale vidět ihned po aplikaci. Pokud masky pravidelně nanášíte na obličej a krk, alespoň jedenkrát v týdnu, docílíte tím vynikajících účinků, hlavně regeneračních a tonizačních. Vyhlazují totiž drobné vrásky, stahují rozšířené póry, osvěžují pleť, vyživují ji a čistí. Také nesmíte zapomenout, že mají i výborný psychologický dopad.

Při aplikaci masek si nezapomeňte podvázat vlasy šátečkem, abyste si je neumazaly. Pleť obličeje a krku důkladně očistěte pleťovým mlékem a pleťovou vodou, masku naneste na obličej a krk. Nezapomeňte si oči chránit mulem nebo vatou. Masky se většinou nechávají působit 15 – 20 minut, je důležité, abyste byla v klidu a uvolnila se. Hlavně nemluvte, raději si pořádně zarelaxujte. Masky smívejte teplou vodou, potom je vhodné, když přiložíte vlažný či studený obklad. Masku si můžete zakoupit v drogerii nebo si zkrátka nějakou připravte doma.