10 nejlepších tipů pro relaxaci

10 nejlepších tipů pro relaxaci

Shon a stres nás činí staršími. Naštěstí existuje způsob jak se stresem bojovat. Přinášíme vám deset tipů, jak být v pohodě a načerpat 10 nejlepších tipů novou energii.

1. VEN Z PASTI PERFEKCIONISMU

„Co si neudělám sám!“ Tak zní oblíbené rčení všech perfekcionistů. Všechno musí být nutně pod kontrolou. K čemu ten stres? Oscar za úklid se neuděluje. Následek: Trocha nedbalosti činí člověka šťastnějším a z vás nedělá horšího člověka. Buďte tedy na sebe klidně milejší a mírnější.

2. JEZTE DOBROUNÁLADU

Při silném stresu ženy rády sahají k čokoládové tyčince. To není špatný instinkt, protože sladký pamlsek skutečně činí člověka šťastným. Zejména čokoláda s vysokým podílem kakaa (přes 70 %) obsahuje mimo jiné látku fenyletylamin. Jedná se o látku, kterou vylučuje mozek, když je člověk čerstvě zamilovaný. Kombinace tuku a cukru kromě toho aktivuje tělu vlastní „hormon štěstí“ serotonin. Podobný účinek a mnohem méně kalorií má banán. Obsahuje spoustu vitamínů B, které podporují látkovou výměnu. Ostatně i koření ovlivňuje náladu. Například šalvěj a kardamon povzbuzují a skořice uvolňuje.

3. STISKNĚTE TLAČÍTKO ENERGIE

Shon a přetížení mohou oslabit a blokovat průtok meridiány (energetickými dráhami těla). To nezůstane trvale bez účinků na organismus. Tak to aspoň vidí asijská medicína a doporučuje stimulaci prostřednictvím speciálních tlakových bodů. Existují především na ruce, neboť zde se nacházejí mnohá nervová zakončení a dráhy meridiánů. Nejdůležitější energetický tlakový bod se nachází přesně uprostřed dlaně. Položte na ni bříško pravého palce. Ukazováček a prsteníček tlačí proti němu z druhé strany. Pomalu počítejte do deseti, pak uvolněte a znova zmáčkněte. Opakujte desetkrát na obou rukách.

4. STAVTE VOŇAVÉ ZÁMKY

Vůně mohou působit jako uklidňující nebo povzbuzující prostředek – bez škodlivých vedlejších účinků. Nosem se molekuly vůně dostávají přímo do takzvaného limbického systému v mozku, části, která mimo jiné řídí naše pocity. Pokud nutně potřebujete signál „uvolnění“, jsou ideální levandule a meduňka. Pro pohlazení duše použijte jasmín, růži, santalové dřevo a vanilku. Aplikace je velmi jednoduchá, stačí nakapat dvě kapky oleje na kapesník a zhluboka se nadechnout.

5. UKLIDNĚTE SE JÓGOU

Nemusíte neustále pít čaj a zapalovat vonné tyčinky, abyste zažili uvolňující sílu jógy. Zde uvádíme rychlé cvičení, které efektivně uklidní podrážděné nervy a zároveň dodá tělu novou energii. V tureckém sedu s napřímenými zády položte jednu ruku na břicho a druhou na hrudník. Nosem se nadechněte hluboko do břicha a do hrudníku. Potom opět vydechněte nosem a silně přitom zatáhněte břicho. Hrudník zůstane trochu nadzvednutý a klidný. Nyní opět rychle uvolněte břicho a přitom vydechněte. Silné „pumpovací“ pohyby opakujte nejprve pomalu, potom rychleji, zhruba jednu minutu.

6. DODEJTE SI CHUŤ DO ŽIVOTA

Více než 80 % všech smyslových vjemů přijímáme očima. V porovnání s tím vnímají uši pouze 11 %, čich dokonce jen 3,5 %. Není tedy divu, že barvy na nás mají velký vliv. Mohou ovlivňovat pocity, náladu i zdraví. Zelenou vnímají naše oči jako nejpříjemnější, je to barva dobrého pocitu. O jejím účinku věděla již egyptská královna Nefertiti. Jestliže si chtěla odpočinout, vstoupila do zelené lázně s extrakty z řas. To můžeme báječně napodobit. Zelenou sílu čerpá ale i ten, kdo intenzivně pracuje na zahradě nebo nosí zelené oblečení.

7. USÍNEJTE UVOLNĚNĚJŠÍ

V posteli jste pořád plní síly, v hlavě to bzučí. Sbohem spánku! Přitom dostatek spánku je v období stresu obzvlášť důležitý, abyste zůstali svěží a bez zdravotních komplikací. Už hodinu po usnutí jsou produkovány růstové hormony, pokožka se regeneruje, stejně tak i mozek a imunitní systém. Klid určitě najdete s následnou vizualizací: představte si, že vaše hlava je nádraží, v němž se hemží myšlenky. Postupně nastupuje každý cestující do vlaku. Jakmile jsou všichni uvnitř, vlak se rozjede. Stromy a domy letí okolo, rozmazávají se, až jsou z nich pruhy. Obratem se ocitnete v říši snů ...

8. DODÁVEJTE NERVŮM PALIVO

Stres nejen odčerpává vaši energii, ale obecně oslabuje celý organismus. Ztracenou sílu rychle navrací např. hořčík. Tento minerál působí přesně tam, kde stres začíná – v nervové buňce. Jestliže je podrážděna, proplouvají elektricky nabité částice (ionty) kanálky v buněčné bláně ven a vyrábějí elektrický proud. Ten mozek vnímá jako stres. Hořčík celý proces blokuje a buňka zůstává uvolněná. Ve formě šumivé tablety působí během třiceti minut, uvolní energii buněk a zbaví svaly křečí.

9. VYUŽÍVEJTE „CHYTRÉ“ ROSTLINY

Kdyby existoval test IQ pro rostliny, byl by jasným vítězem ženšen, kořen pocházející z Číny se schopností „myslet“ a přizpůsobit se stresu. Odborníci potvrzují „adoptogenní“ účinek tohoto asijského kořene. Směs cukru a sekundárních účinných látek rostliny člověku velmi prospívá. Kdo je napjatý a hektický, může v ženšenovém čaji, kapslích či toniku najít uvolnění a klid. Vyčerpaní s jeho pomocí získají novou energii.

10. ČASTĚJI PROTAHUJTE SVALY

Když se kočka vzbudí, nejprve se důkladně protáhne a protřese. A to dělá dobře nejen kočkám. Strečink byl dlouhou dobu podceňován. Přitom protahovací cvičení uvolňují tělo a duši dostávají do formy. Zlepšují prokrvení, látkovou výměnu a zahřívají svaly. Tělo je pak uvolněné jako po masáži. Ideální pro občasné protažení: stoj rozkročný, vzpažte a sepněte ruce. Pomalu jako list ve větru se ukloňte doprava kam až to jde, vydržte deset sekund, pak na levou stranu, rovněž na deset sekund. Vše opakujte desetkrát.

Zdroj: Alcina Esence

Kosmetika proti stresu