Zdraví

Vegani - kosmetika

Vegani - kosmetika

Vegetariánská strava se stala běžnou součástí života mnoha lidí a je obecně akceptovaným způsobem výživy dospělých. Na druhé straně vegani jsou stále ještě považováni za raritní skupinu osob. Je to i proto, že veganství je především komplexním náhledem na život, někdy kontroverzním, ale hodným respektu. Čti dále...
Jak se bezpečně opalovat na slunci

Jak se bezpečně opalovat na slunci

Již před lety řekl doktor Horst Schmidt, přední německý specialista v oboru bezpečnosti kosmetiky:
"Nevěříte bezpečnosti UV filtrů? Jednoduchá pomoc, neopalujte se, zavřete se doma, noste dlouhé šaty a klobouky. Kdo se však po delší dobu vystavuje slunci, musí se rozhodnout - chránit se vhodným přípravkem se schváleným UV fitrem, a nebo se spálit a počítat, kolikrát to kůže vydrží, než řekne DOST! Bohužel, pak už je na jakoukoli ochranu pozdě." Čti dále...
Citlivá pokožka při atopické dermatitidě v kosmetické praxi

Citlivá pokožka při atopické dermatitidě v kosmetické praxi

Občas se tvrdí, že osoby s atopickým ekzémem, právě tak jako lidé postižení psoriázou by neměli navštěvovat kosmetické salony, jelikož péče o jejich kůži patří výhradně do rukou dermatologů. Z toho by vyplývalo, že i pacienti s parodontózou si měli čistit zuby jen pod dohledem a na doporučení zubního lékaře nebo dentální hygienistky. Obojí je nesmysl a kosmetická péče má význam i u nemocné kůže.

Čti dále...

Nadváha - co znamená a jak proti ní bojovat

Štíhlá linie - pro tato magická slova jsou ženy i muži ochotni nezřídka podstoupit nejrůznější kúry i speciální chirurgické zákroky. Touha po "štíhlosti" může přejít až k obsesi, která často vyúsťuje v poruchy příjmu potravy - mentální anorexii nebo bulimii. V posledních letech se přesto prosazuje trend návratu k racionálním dietním postupům, které mají udržovat váhu v optimálním rozmezí, ale nevedou k extrémům. Čti dále...

Přehled hyperpigmentací

Co vyvolává zbarvení kůže

Barva kůže je dána řadou faktorů, je důležitým diagnostickým znakem a rozlišuje také jednotlivé světové rasy. Hlavním pigmentem je melanin. Chemicky se jedná o derivát aminokyseliny tyrozinu. Melanin je tvořený buňkami melanocyty, které jsou deponovány v bazální vrstvě pokožky a "vystřelují" pigment do vyšších vrstev pomocí výběžků - melanozomů. Hlavní buňky pokožky keratinocyty pigment přeberou a posouvají jej k povrchu.

Existují dva typy melaninu. Eumelanin je hnědočerný a převažuje při opálení nebo u osob s přirozeně tmavou pletí. Feomelanin je načervenalý, vyskytuje se významně u osob se světlou kůží a jsou jím tvořeny například pihy. Zbarvení kůže je ovlivněno i dalšími faktory, jako je prokrvení, tj. přítomnost hemoglobinu a hladina jeho metabolických produktů v krvi - např. bilirubinu. Umělou pigmentaci vyvoláme tetováží.

Čti dále...
Tajemství zeleného čaje

Tajemství zeleného čaje

Zelený čaj, který se pil již před pěti tisíci lety, je v současné době jedním z nejoblíbenějších nápojů, a to ať v podobě čaje ledového nebo horkého. V obou případech se však jedná o chutný a zdraví velmi prospěšný nápoj, který dokáže téměř zázraky. Pro mnohé se stala příprava a konzumace zeleného čaje rituálem.

Čti dále...
Citronová tráva voní, chutná i léčí

Citronová tráva voní, chutná i léčí

Možná jste se s citronovou trávou již setkali a možná jste si to ani neuvědomili. Kromě toho, že bývá tradiční součástí asijské kuchyně, se také přidává do čajů, ale i do parfémů a jiných kosmetických přípravků. Oblíbená je především pro svoji příjemnou vůni po citronech, kterou způsobuje obsažená silice citral. Pokrmům dodává lehce pikantní chuť, nikoliv kyselou, jak by se mohlo na první pohled zdát. I přesto, že citronová tráva působí v našich končinách poněkud exoticky, lze si ji bez problémů ze semínek vypěstovat i doma.

Čti dále...

Vitamínová bomba: Rakytník řešetlákový

Tento zajímavý název skrývá v sobě tajemný keř, který se vyskytuje hlavně v Číně, Mongolsku, Indii, na Sibiři, ale rozšířil se i po celé Evropě. Je trnitý, vysoký až dva metry. Jeho listy jsou malé zeleno-stříbrné a plody zdobí korunu sytou oranžovou barvou. Název Hippophae, jak se tomuto stromu říkalo, pochází ze staré řečtiny. V překladu znamená „třpytící se kůň“. Staří Řekové totiž zpozorovali, že zvířata pasoucí se na místech, kde tato dřevina rostla, získávala nejen kypré tvary, ale i lesklou srst. U nás se Rakytník pěstuje hlavně jako okrasný strom a jeho blahodárné účiny byly donedávna přehlíženy. 

Čti dále...
Hodnota pH a její význam

Hodnota pH a její význam

Hodnota pH je uváděna u mnoha kosmetických přípravků a informuje nás o tom, zda je daná látka (nejčastěji tekutina) kyselá, neutrální nebo zásaditá. Za neutrální jsou považovány látky s hodnotou pH 7, ke kterým patří např. chemicky čistá voda. Hodnotu nižší než 7 mají látky kyselé, tedy mnohé kyseliny, hodnotu vyšší než 7 mají látky zásadité neboli alkalické. V případě, že jejich pH přesáhne hodnotu 12, jedná se o louhy, které, podobně jako kyseliny, mohou na pokožce vyvolat nebezpečné poleptání.

Čti dále...

Gemmoterapie: Léčivá síla pupenů

Gemmoterapie, která je často nazývána medicínou 3. tisíciletí, se v mnohém podobá blízké fytoterapii, rozdílný je však zdroj léčivých látek. Zatímco fytoterapie využívá léčivé síly celé rostliny, gemmoterapie využívá výtažků pouze ze zárodečných tkání rostlin, nejčastěji z pupenů. Kromě pupenů se mohou rovněž použít velmi mladé listy, kořínky nebo i mladé výhonky. V současnosti zažívá gemmoterapie výrazný rozvoj, jelikož výsledky léčby jsou výborné a v některých případech připomínají malý zázrak.

Čti dále...