Tajemství zeleného čaje

Tajemství zeleného čaje

Zelený čaj, který se pil již před pěti tisíci lety, je v současné době jedním z nejoblíbenějších nápojů, a to ať v podobě čaje ledového nebo horkého. V obou případech se však jedná o chutný a zdraví velmi prospěšný nápoj, který dokáže téměř zázraky. Pro mnohé se stala příprava a konzumace zeleného čaje rituálem.

Archeologické nálezy dokazují, že zelený čaj byl poprvé pěstován a pro své příznivé účinky využíván v Indii a v Číně. Hojně se používal ve východní tradiční medicíně nejčastěji jako prostředek k zastavení krvácení, hojení ran, snižování horečky a k stabilizaci trávicího systému. Ve dvanáctém století dokonce vznikla tzv. Kniha čaje, kterou sepsal zenový mnich. Její obsah se zaměřuje na popis pozitivních účinků zeleného čaje na životně důležité orgány, především na srdce. Popisuje také druhy čajovníků a způsob jejich pěstování i zpracování pro léčebné účely.

Při přípravě zeleného čaje je nutné dodržovat některá základní pravidla. V případě, že tato pravidla nebudou respektována, může se stát, že čaj ztratí svoji specifickou chuť a sníží se i obsah prospěšných látek. Všeobecnou zásadou je, že k zalévání zelených čajů se smí používat pouze voda, která prošla varem, ale zchladla na teplotu 60 – 80 °C. Přesná teplota závisí na druhu použitého čaje. Příliš horká voda může způsobit hořkou chuť až pachuť nálevu, naopak příliš zchladlá voda má za následek chuť mdlou a nevýraznou. Kvalitní sypané čaje můžeme zalévat i vícekrát. Doba louhování by zpravidla neměla překročit dvě minuty a na standardní šálek je vhodné použít dva až tři gramy čaje. Příprava zeleného čaje je ve východních kulturách tradičně spojována s řadou obřadů a rituálů.

Z hlediska léčebného působení zeleného čaje jsou nejhodnotnější látkou polyfenoly, kterým se připisuje prominentní role v prevenci nádorových onemocnění. Jejich obsah je poměrně vysoký stejně tak jako z toho plynoucí ochranný potenciál zeleného čaje. Polyfenoly účinně zneškodňují kyslíkové radikály, a tím snižují oxidativní poškození buněk. Omezují také vznik karcinogenních látek, zabraňují zhoubnému množení buněk a redukují tvorbu cév, které zajišťují výživu nádorů. Kromě jedinečných polyfenolů obsahuje zelený čaj také bílkoviny, kofein a minerály, především hořčík a hliník.

Zelený čaj se však kromě antioxidačního působení může pochlubit i mnohými dalšími příznivými účinky na lidské zdraví. Studiemi byl prokázán především jeho blahodárný vliv na kardiovaskulární systém. Pitím čaje se snižuje krevní tlak a hladina cholesterolu v krvi, a omezuje se tak vznik aterosklerózy, srdečních a mozkových příhod. Zelený čaj však dále příznivě ovlivňuje i trávicí trakt, pomáhá léčit úplavici a normalizuje střevní mikroflóru. Mimo jiné také snižuje cukr v krvi a množství tělesného tuku, účinně zabraňuje tvorbě zubního kazu a onemocnění dásní. Bojuje i proti mnohým virům a bakteriím a má protialergické účinky.

Zelený čaj může pít v podstatě každý, pouze těhotné ženy a malé děti by měly pít až druhý záliv čaje, který obsahuje menší množství kofeinu a taninů.