Co bychom měli vědět o periorální dermatitidě

Co bychom měli vědět o periorální dermatitiděPeriorální dermatitida je kožní choroba, která stále vyvolává v řadách odborné i laické veřejnosti obavy. Ty částečně plynou z charakteru onemocnění, které mívá chronický průběh, a současně z faktu, že postiženy jsou viditelné části obličeje. Přitom klíč k řešení tohoto problému většinou spočívá v úpravě kosmetické péče, v režimových opatřeních a v dobře vedené léčbě.

Periorální dermatitida
Onemocnění řadíme k obličejovým dermatózám spolu s akné, rozaceou nebo seboroickou dermatitidou. Postihuje častěji ženy, a to typicky ve věku 15-45 let. I když samotné onemocnění je dobře popsáno -viz dále-, jeho jednoznačná příčina nebyla dosud zjištěna. Předpokládají se faktory genetické, které jsou dále ovlivněny prostředím. Důležitou informací je, že, podobně jako všechny výše uvedené dermatózy, se jedná o onemocnění neinfekční. To znamená, že není přenositelné z člověka na člověka, a to ani v rámci kosmetické péče. Současně však platí, že vlastní kosmetické ošetření - salonní i domácí - může být významným faktorem, který se spolupodílí jak na vyvolání projevů choroby, tak na jejich zmírnění.

Příčiny periorální dermatitidy
Léky: Nadměrné dlouhodobé používání přípravků s kortikoidy je na prvním místě rizikových faktorů. Na rozdíl od vžité představy, že tento problém se týká pouze kortikoidů aplikovaných na obličej, je třeba zdůraznit, že onemocnění mohou podpořit také kortikoidy perorální, inhalační nebo aplikované do nosu. Další rizikovou skupinou jsou pimekrolimus (např. Protopic nebo Elidel) nebo takrolimus. Obě skupiny léků mají imunomodulační účinky a jsou používány například pro léčbu atopického ekzému. Proto jsou lidé s tímto onemocněním při léčbě těmito léky ve větším riziku k periorální dermatitidě.
Kosmetika: Na prvním místě bývají uváděny zubní pasty s obsahem fluoridů, a to především anorganických. Výzkumy ale současně ukazují, že rizikem je především jejich dlouhodobé používání několik měsíců. I proto se doporučuje zubní pasty střídat v režimu 2 měsíců fluorovaná, 3 měsíce bez fluoridů. Z kosmetických přípravků je doporučeno se vyhýbat složce izopropylmyristát a velmi mastným krémům. Rizikem je především kombinace hutných make-upů přes den s bohatými mastnými krémy.
Vnější prostředí: Periorální dermatitidu zhoršuje UV záření, horko a vítr. Rizikové je rovněž mechanické tření vousy partnera.
Další rizika: Na rozvoji onemocnění se podílí některé mikroorganizmy. Pravděpodobný vliv mají i hormonální faktory a určitá onemocnění - např. Crohnova choroba.

Projevy periorální dermatitidy
Na kůži jsou patrné červené hrbolky (papuly), ale i puchýřky (vezikuly) a zánětlivé vezikuly (papulopustuly). Nejčastěji je nacházíme okolo úst, ale mnohdy také okolo nosu, případně očí. Místa jsou nápadně zarůžovělá až tmavě červená dle intenzity projevů. Bývá přítomné i olupování se svěděním různého stupně.

zdroj: SynCare