Hydratace kůže - co bychom o ní měli vědět - II.část

Abychom mohli správně dlouhodobě hydratovat kůži, musíme pochopit především mechanizmy, které přispívají k účinné hydrataci. Ty jsou komplexní, a proto jen jedna skupina látek s hydratačním účinkem obvykle nestačí pro udržení optimálního množství vlhkosti v pleti.

Voda není hydratačním faktorem
I když se to může zdát na první pohled paradoxní, samotnou vodu neřadíme mezi látky, které podporují hydrataci kůže. Pokud nevěříte, můžete si udělat jednoduchý test. Máte-li suchou kůži rukou, vyzkoušejte na ni nanést vrstvu vodného gelu. Pokožka se po několika minutách zpravidla vypne a zvláční. Jaký pocit však budete mít již za hodinu po aplikaci? Budete pozorovat ještě intenzivnější suchost kůže, než tomu bylo před aplikací gelu. Je to proto, že gel sice dodal do pokožky vodu, ale protože jí chybí látky, které vodu poutají, rychle se odpaří a strhne s sebou i vodu v pokožce přirozeně obsaženou.

Optimální hydratace pokožky má zásadní význam pro hydrataci celé kůže
Stav rohové (nejpovrchovější) vrstvy pokožky má mimořádný význam pro optimální hydrataci. Její strukturu si lze představit jako zeď z cihel poutaných maltou. Cihly jsou tvořeny především rohovinou ze zbytků korneocytů (hlavních stavebních buněk pokožky) a kožních lipidů. Malta sestává z rozpustných látek ve vodě a z vody. Nerovnováha a nedostatek v jakékoli složce vede k narušení bariérové funkce kůže, která se projeví například její suchostí, ale také často zvýšením citlivosti. Rovnoměrné doplňování obou složek je důležitou podmínkou udržení jak optimální hydratace, tak přirozené vláčnosti pokožky.

Hydratační látky s příznivým účinkem na hydrataci kůže
Tyto látky obecně označujeme jako humektanty a tvoří součást výše zmíněné malty. Její významnou složkou je NMF (Natural Moisturizing Factor) - přirozený hydratační faktor. Skládá se z volných aminokyselin, které pocházejí zejména ze strukturní bílkoviny korneocytů - filagrinu. Významně je zastoupena také pyrolidonkarboxylová kyselina, urea, kyselina mléčná a některé jednoduché cukry. NMF je v dermatologii i v kosmetice pokládán za nejdůležitější komplexní hydratační faktor, který lze do pleti dodávat i pomocí kosmetiky. Proto je laboratorně připravený NMF obsažen v řadě kosmetických přípravků. U značky SynCare je to například BioMineral Výživný krém, Sérum intenzivní hydratační, Micro Ampoules Cellular Hydrating nebo Tonikum hydratační. Kyselina hyaluronová má rovněž vysokou adsorbční kapacitu pro vodu, podobně jako kolagen. Na rozdíl od NMF má význam jejich doplňování jak kosmetikou, tak doplňky stravy - Kolagen & kyselina hyaluronová tobolky. Velmi dobré účinky mají i některé látky ze skupiny alkoholů (glycerol, propylenglykol, butylenglykol a pentylenglykol). Jejich nevýhodou je riziko zdánlivě paradoxního vysušování při každodenní, opakované a dlouhodobé (měsíce) aplikaci v koncentracích nad 5%.

Okluzivní látky
Jejich hlavní funkcí je zabránit odparu vody z povrchu kůže vytvořením tukového filmu na jejím povrchu. Do této skupiny patří oleje, vosky a od nich odvozené látky.

zdroj: SynCare