Citlivá pokožka při atopické dermatitidě v kosmetické praxi

Citlivá pokožka při atopické dermatitidě v kosmetické praxi

Občas se tvrdí, že osoby s atopickým ekzémem, právě tak jako lidé postižení psoriázou by neměli navštěvovat kosmetické salony, jelikož péče o jejich kůži patří výhradně do rukou dermatologů. Z toho by vyplývalo, že i pacienti s parodontózou si měli čistit zuby jen pod dohledem a na doporučení zubního lékaře nebo dentální hygienistky. Obojí je nesmysl a kosmetická péče má význam i u nemocné kůže.

Co je atopická dermatitida
Atopická dermatitida neboli atopický ekzém představuje vrozenou zvýšenou vnímavost organizmu vůči látkám z vnějšího prostředí. To může vést k neadekvátní - nadměrné imunitní odpovědi, která patří do skupiny alergických reakcí. Výsledkem je postižení určité struktury - kůže, sliznice dutiny nosní, dýchací cesty... U atopické dermatitidy je zasažena především kůže, ale projevy v mnoha případech v průběhu života "migrují" a kombinují se.

Projevy akutní fáze atopické dermatitidy
Atopická dermatitida představuje zánět kůže. Jelikož se opakuje a přetrvává, dochází postupně k poškození jednotlivých kožních struktur. Akutní zánět přechází do chronického. Jednotlivé formy atopické dermatitidy jsou charakteristické pro různý věk postiženého. Vzplanutí atopické dermatitidy je provázeno zarudnutím kůže, je přítomné svědění, otok. Zejména svědění bývá dominující a nutí nemocného k škrábání postiženého místa, často až do krve. Typické je oboustranné postižení obličeji i krku, případně šíje a ramen. Na horních končetinách nacházíme dermatitidu v loketních jamkách a na dlaňové straně zápěstí, na hřbetech rukou či mezi prsty.

Projevy chronické fáze atopické dermatitidy
Atopická dermatitida je onemocnění léčitelné, ale nevyléčitelné, jelikož příčina je genetická a zatím ji neumíme cíleně ovlivnit. Opakované záněty kůže při atopii vedou k postižení kůže jako celku, a to dokonce na místech, kde žádné projevy atopického ekzému nebyly zaznamenány. Jelikož je narušena bariérová funkce kůže, ztrácí zejména pokožka schopnost vázat vodu. Kůže je na pohled suchá a zhrubělá, časté jsou hnědavé pigmentace. Typicky v chladném období roku bývají přítomné popraskané a olupující se bříška prstů rukou i nohou, kůže je suchá i kolem rtů, za ušima nebo v ovlasené části hlavy.

Kdy kosmetička může ošetřovat osobu s atopickou dermatitidou
Platí zásada, že kosmetička může ošetřovat pouze zdravou kůži. Pak by ovšem musela odkazovat všechny zákazníky s atopickou dermatitidou pouze do rukou odborného lékaře. Jedná se o mylnou interpretaci. Pro kosmetické ošetření platí konsenzus, že nesmí být prováděno na pokožce s projevy onemocnění. Kosmetička nesmí ošetřovat kůži s projevy akutní nebo subakutní fáze atopické dermatitidy. Přijde-li klient, který trpí tímto onemocnění, avšak projevy onemocnění nejsou na zamýšlených místech ošetření patrné, současně neaplikuje na místo ošetření žádné léky a ve stavu "uklidnění" se nachází nejméně 1/2 roku, pak lze kosmetické ošetření provést. V takovém případě platí několik zásad.

Atopická kůže a roční období
I když to neplatí za všech okolností, lze tvrdit, že atopická dermatitida se zpravidla zhoršuje s chladem a se sníženou vlhkostí. Taková situace nastává například při mrazu v zimním období. Zhorší se nejen projevy v místech postižení, ale podrážděná bývá celá pokožka. Pro tyto účely SynCare nabízí SEBUCEL zklidňující tělové mléko, které účinně chrání a hydratuje suchou kůži se sklonem k atopii. Na podobný problém cílí například přípravek Excipial U Lipolotio. Naopak letní období bývá nejméně problematické.

Atopická kůže je v klidové fázi vždy citlivá a zpravidla suchá
I když se nám pokožka jeví jako zdravá, vždy musíme u atopiků mít na paměti, že budeme ošetřovat osobu, která trpí kožním onemocněním. I zde platí striktní zásada -NEEXPERIMENTOVAT- méně je v tomto případě více. Atopická kůže bývá zpravidla narušena, a proto do ní snadněji pronikají účinné i pomocné látky z kosmetiky. To je nevýhodné především u složek parfémů a silic, které se v běžné kosmetice často vyskytují. Zatímco u "zdravé" kůže mohou vyvolat mírné podráždění, atopik často reaguje dramaticky, v krajním případě i alergickou reakcí.

Zásady ošetření:
1. Vyloučit parfemovanou kosmetiku.
2. Vyloučit přípravky s etanolem.
3. Volit mastnější přípravky.
4. Vyloučit přípravky, do kterých se můžeme v balení dostat prsty - riziko mikrobiální kontaminace.
5. Nepoužívat při ošetření masáž ani přístroje, přípravky se jen lehce vetřou do kůže a séra šetrně vklepají.



zdroj: SynCare