Gemmoterapie: Léčivá síla pupenů

Gemmoterapie, která je často nazývána medicínou 3. tisíciletí, se v mnohém podobá blízké fytoterapii, rozdílný je však zdroj léčivých látek. Zatímco fytoterapie využívá léčivé síly celé rostliny, gemmoterapie využívá výtažků pouze ze zárodečných tkání rostlin, nejčastěji z pupenů. Kromě pupenů se mohou rovněž použít velmi mladé listy, kořínky nebo i mladé výhonky. V současnosti zažívá gemmoterapie výrazný rozvoj, jelikož výsledky léčby jsou výborné a v některých případech připomínají malý zázrak.

Jaká je podstata gemmoterapie?

Gemmon znamená latinky pupen, a jak již bylo uvedeno, jedná se o revoluční metodu využívající k léčbě zárodečných tkání rostlin, ve kterých je obsaženo to nejcennější, co má rostlina k dispozici pro svůj další růst. V primitivní podobě jsou zde spojeny všechny části budoucí rostliny poskytující cenné vitamíny, minerály, rostlinné hormony i enzymy. Tyto aktivní látky jsou velmi účinné i při malém množství a poskytují razantnější účinek než stejná rostlina v dospělém stavu.

Jako první připravil výtažek z pupenů belgický lékař Paul Henry, který si po stovkách experimentů uvědomil, že právě v pupenech je ukryto to nejvzácnější. U nás se o gemmoterapii jako první začali zajímat významní představitelé alternativní medicíny J. Zentrich a J. Janča, kteří o této metodě napsali v polovině devadesátých let. V současnosti je uznávanou odbornicí v získávání extraktů z bylin homeopatickým způsobem a zejména pak průkopnicí výroby a použití tinktur z pupenů mgr. Jarmila Podhorná z Brodku u Konice, která se po celý život věnuje studiu alternativní medicíny a zvláště pak metodám přírodního léčitelství.

Jaké jsou výhody gemmoterapie?

Gemmoterapii lze aplikovat u každé nemoci a u každého stavu. Kúru můžeme dokonce použít i tehdy, když nevíme, o jakou nemoc jde, protože pokud nás daná kúra nevyléčí, nijak nám ani neublíží. I přesto, že tato přírodní léčba může trvat o něco déle než léčba klasická, je důležité, že zlepšení nastává bez nežádoucích účinků a vzhledem k tomu, že jednotlivé přípravky mají širokospektrální účinky, působí hned v několika rovinách. Kromě léčení dané choroby posilují obranyschopnost organizmu, zlepšují funkce centrálního nervového systému a zvyšují naši celkovou vitalitu.

Výzkumy dokázaly, že nejlépe pomáhají homeopaticky zpracované tinktury ve spojení s extrakty z pupenů, jelikož jedny složky dávají tělu informaci a pokyn, aby zahájilo léčbu, druhé ho léčí a regenerují. Pro lepší ovlivnění celkového stavu pacienta se doporučuje nejprve užívat tzv. drenážní prostředek. K tomu účelu se obvykle používá extrakt z břízy nebo z dubu, který stimuluje činnost jater a slinivky. Během týdne zbaví tělo toxických látek, a připraví ho tak k léčbě konkrétních obtíží.