Již odmalička je nám vštěpováno do paměti, jak moc jsou pro lidské zdraví důležité vitamíny. A oprávněně, protože tyto esenciální látky potřebuje každý člověk k úplné a plnohodnotné výživě. Vitamíny se starají o správnou funkci a vývoj organizmu, podílejí se na metabolizmu tuků, cukrů a bílkovin a hrají významnou úlohu při procesech výměny látek mezi vnějším prostředím a lidským tělem. Mají také nezastupitelnou funkci v prevenci některých onemocnění, posilují imunitní systém a zvlášť významné jsou pro správný fyzický i duševní vývoj dětí.
Lidský organizmus si však vitamíny až na drobné výjimky neumí vyrobit sám, a proto je nezbytné je přijímat ve stravě nebo umělým doplněním. V současnosti rozeznáváme 13 základních vitamínů, které podle jejich rozpustnosti dělíme do dvou skupin. Zásoba vitamínů rozpustných v tucích vydrží v těle až několik měsíců, zatímco vitamíny rozpustné ve vodě se povětšinou neukládají do zásoby, a je proto nutné je průběžně doplňovat.
• Vitamín A
Vitamín A je nejdéle známým vitamínem. Jedná se o skupinu látek, z nichž nejdůležitější je retinol a provitamíny karotenoidy. Je nezbytný pro tvorbu rodopsinu (zrakového pigmentu), který potřebujeme k vidění za nízkého osvětlení a ke správnému vidění barev. Je také důležitým antioxidantem, zvyšuje obranyschopnost organizmu a působí preventivně proti rakovině. Najdete ho především v živočišných potravinách, jako jsou játra, rybí tuk, vaječný žloutek, mléčné produkty nebo ve formě provitamínů přítomných v mrkvi, špenátu, rajčatech, petrželi, brokolici, meruňkách nebo v melounu.
Vitamín A se kromě dobrého vidění stará také o zdravou pokožku, vlasy, zuby a nehty. Z tohoto hlediska je významný zejména retinol, při jehož nedostatku se kožní buňky štěpí a rohovatí. V letních měsících navíc karotenoidy chrání pokožku před nebezpečným UV zářením. Pozor však na nadbytek vitamínu A. Ten může vést k předávkování, které se projevuje nevolnostmi, apatií, vysušenou kůží, poruchami vidění, v těhotenství může dokonce vážně ohrozit plod. Naopak jeho nedostatek vede k poškození tkání, zastavení růstu, poruchám obranyschopnosti, také k šerosleposti, která může skončit až oslepnutím.
• Vitamín D
Vitamín D, známý také jako sluneční vitamín či hormon, sestává hned z několika příbuzných chemických látek, z nichž nejdůležitější je zejména vitamín D3. Většinu jeho denní dávky získáváme ze slunečního záření a po přeměně na aktivní formu je vitamín D skladován především v játrech. Ovlivňuje metabolizmus cukrů, vápníku a fosforu a je velmi důležitý pro zdravé kosti a zuby. Je potřebný pro správný růst a také pro dobré hojení zlomenin. Posiluje obranyschopnost organizmu a stará se o krásnou pokožku, protože udržuje kožní buňky aktivní.
Vitamín D můžeme kromě slunečních paprsků získat i z vhodné stravy. Vyskytuje se především v mořských rybách, v rybím tuku, v játrech, ve vejcích a v mléce. V ovoci a zelenině se vyskytuje jen výjimečně. Jeho nedostatek může způsobit nevratné pokřivení kostí a poruchy ukládání vápníku, které se projevují zejména častými zlomeninami. Přebytek vitamínu D signalizuje nechutenství, zvracení nebo zvýšený krevní tlak.
• Vitamín E
Vitamín E, nazývaný také jako vitamín plodnosti, je velmi významným antioxidantem, který potřebují všechny tkáně v těle. Jako antioxidant chrání buňky před poškozením, pomáhá odbourávat škodliviny z organizmu a působí i jako prevence nádorových onemocnění. Významně podporuje srdce a cévy, snižuje tedy výskyt infarktu a mrtvice, reguluje hladinu krevního cukru a pozitivně působí na reprodukční orgány, nervový systém, mozek a pokožku, kterou udržuje zdravou a krásnou.
Zdrojem vitamínu E jsou především ořechy, slunečnicová či sezamová semena, sója a také mák. Jeho nedostatek se projevuje snížením obranyschopnosti organizmu, poruchami nervů a svalů, také poruchami reprodukčních orgánů, které mohou vést až k neplodnosti. Při nadbytku tohoto vitamínu se může dostavit nevolnost nebo únava.
• Vitamín K
Vitamín K se v přírodě vyskytuje ve dvou formách jako vitamín K1 a vitamín K2. Uměle se vyrábí vitamín K3. Je velmi významný pro správnou srážlivost krve, normální funkci jater a ledvin, také pro zdravou střevní mikroflóru. Působí preventivně proti vnitřnímu krvácení a zmírňuje silnou menstruaci. Z organizmu může být vypuzen především působením rentgenového záření, radiace, antibiotik, konzervačních látek i špatného ovzduší.
Zdrojem tohoto vitamínu je zejména špenát, sója, zelí, květák, mořské řasy, mléko, jogurty, podmáslí a rybí tuk. Konkrétně vitamín K2 si tělo vyrábí samo prostřednictvím bakterií, které se nacházejí ve zdravém střevním traktu. Nedostatek vitamínu K se projeví špatným hojením ran, krevními výrony, krvácením z nosu a také zažívacími či menstruačními problémy. Nadbytek nepůsobí žádné zdravotní potíže, výjimkou může být snížení účinků léků zabraňujících krevní srážlivosti.
Vitaminy můžete zakoupit v internetovém obchodě A-cosmetics.cz