Ach ty ruce...

Ach ty ruce...

Jednou z nejkrásnější ozdobou rukou každé z nás jsou krásně vypadající pěstěné nehty. Zanedbaná péče není to jediné, co může vzhled rukou kazit. S krásou rukou souvisí i nepěkný tvar, barva, poškození nebo onemocnění nehtů.

Nejčastější problémy na rukou:

 

ZÁDĚRY

Záděra je velmi drobně popraskaná kůže okolo nehtů. Okraje popraskané kůže většinou seschnou, tzv. zrohovatí. Pokud ale tuto zrohovatělou kůži budete chtít utrhnout, můžete si způsobit velmi ošklivou a bolestivou ranku. Záděry se většinou špatně hojí, protože ruce stále máčíme a myjeme. Nejvhodnější je okraje záděry odstřihnout, ale jen velmi opatrně, abychom se za ně nezachytávali.
Můžete samozřejmě těmto problémům předcházet, tzn. že můžete při všech činnostech, kdy můžete poranit svou kůži, používat rukavice či krémy a pravidelně kůži promašťujte okolo nehtu krémem či olejíčkem.

OKUSOVÁNÍ NEHTŮ

Okusování nehtů patří k jednomu z nejhorších zlozvyků mnoha lidí. Může to být vyvoláno strachem, stresem, nervozitou, ale i jakýmkoliv psychickým strachem. Pokud si okusují nehty už i malé děti, nejde o nic jiného než o to, že to vidí u někoho dospělého a napodobují ho. Často si člověk okusuje i kůži okolo. Okousané nehty jsou většinou velmi malé nehtové destičky, které jsou zapadlé do nehtového lůžka, v nejhorším případě okraj posledního článku prstu vytváří vařečkovitý tvar. S okusovanými nehty vám neporadí ani manikérka, ani nehtová designérka. Jediným řešením  pro okousané nehty je nechat je dorůst. Porostou vám určitě velmi rychle, protože náš organismus se snaží co nejdřív nahradit to, co člověk odstraňuje. Až po třech týdnech vám manikérka může povědět, nakolik se stav zlepšil a doporučit další péči.

VYSYCHÁNÍ KŮŽICKY OKOLO NEHTŮ

Tak tento problém je zcela běžný a navíc ho můžete snadno odstranit. Kůžička okolo nehtů totiž potřebuje větší promaštění. Pokud si umyjeme ruce a utřeme si je, zůstává vlhkost okolo nehtů a pod nehtem ještě dlouho. Kůžička okolo nehtů je tímto měkčí na delší dobu a více vysychá. Proto po umytí a osušení rukou si nezapomínejte promastit okolí nehtů olejem na nehtovou kůžičku a pak ošetřete celé ruce krémem.

NAŽLOUTLÉ NEHTY

Pokud máte nehty nažloutlé, je to důsledkem častého lakování a následného odlakování nehtů. Jestli chcete vědět, zda jde o pouhé zežloutnutí způsobené lakováním, tak si vezměte jemný pilník a zkuste si povrch jednoho nehtu přepilovat. Pokud se vám to podaří, tak jde opravdu pouze o zežloutnutí lakováním. Jestliže se ale toto zabarvení objevuje jen na několika nehtech, tak se může jednat o infekční onemocnění nehtu, a proto je nutná návštěva lékaře.

BÍLÉ SKVRNKY VE TVARU ČÁREK A TEČEK

Mohou se objevit pouze na jednom nehtu, ale i na několika. Jedná se o dutá místečka mezi jednotlivými nehtovými vrstvičkami. Skvrnky odrůstají a pokud budete o své nehty správně pečovat, mohou úplně zmizet. Jejich příčinou mohou být ale i například některá onemocnění organismu jako jsou horečky, poruchy ledvin a jater. Skvrny mohou ale způsobit i např. silný tlak, mnohdy i neodborná manikúra či poranění kořene nehtu.