Aloe je zázrak

Aloe je zázrak

Máte doma v květináči aloe? Potom máte nejen účinnou přírodní lékárničku, ale také kosmetického pomocníka. S aloe totiž můžete léčit hodně neduhů, a to šetrně a zaručeně rychle a navíc vám ještě pomůže v péči o pleť. Aloe patří mezi sukulentní rostliny, které pocházejí převážně z Afriky. Pro léčivé účinky se používají tři druhy: aloe pravá (Aloe vera), aloe kapská (Aloe ferox) a aloe stromovitá (Aloe arboretsens). Existují dvě léčebné formy produktů této rostliny, a to gel a šťáva. Gel získáme podélným rozříznutím listu nebo jeho oloupáním. Víc není potřeba a je možné ho aplikovat okamžitě. Stačí, jestliže ho přiložíte přímo na nějakým kožním defektem postižené místo a pomáhá i v boji s akné. Z gelu se dá také připravit přírodní pleťová maska a lze jím léčit například popáleniny, nejrůznější drobná poranění nebo bodnutí hmyzem.

Čistý gel z aloe je bohatý na vitamíny B1, B2, B3, B6, B12, C, E cholin, minerály jako železo, vápník, zinek, draslík, hořčík, mangan, měď a zároveň gel obsahuje 18 aminokyselin včetně 9 esenciálních. Aloe též obsahuje enzymy jako fosfatázu, amylázu, katalázy, celulázy, lipázy a další. Také obsahuje přírodní saponiny, které mají dezinfekční účinky a antrachinony, které působí antibakteriálně.

Tím ale „zázračná moc“ aloe nekončí. Odříznutím listu na základně čili zespodu rostliny lze získat léčivou šťávu, která je obsažena těsně pod krycí vrstvou listu a má žlutě oranžovou barvu. Šťáva se používá především pro podporu funkce metabolismu, k čemuž stačí několik kapek.

Přímo zázračné kosmetické účinky aloe znala prý i Kleopatra. Potírala si pastou z aloe tělo, šťávu přidávala do koupele, dokonce pila i odvar z této rostliny. V tradiční čínské medicíně se aloe používala snad od nepaměti. Dnes přidává do svých přípravků esence z aloe mnoho kosmetických firem. Působení takových přípravků je velmi rozmanité.

Co bezesporu ocení velká většina žen, jsou pozitivní výsledky při zmírňování projevů celulitidy. Aplikuje se jako teplý zábal z gelu spolu s ostatními účinnými přísadami na podporu lymfatického systému. Aloe zlepšuje jejich proniknutí do pokožky a tím násobí účinek. Zlepšit postavu zpevněním prsou pomůže zábal s aloe svými adstringetními vlastnosti. Ty také pomáhají předcházet vzniku strijí a zesvětlují pigmentové nebo stařecké skvrny.

V obličejové kosmetice tato rostlinka působí hlavně jako léčitelka akné. Nejen mastné pleti, ale i té zralé a stárnoucí prospěje pěstícími vlastnostmi, a to právě díky obsahu výživných látek, které obsahují lignin a pronikají hluboko do pokožky. Aloe na sebe navíc váže vodu, proto pleť i dobře hydratuje.

Aloe lze použít i při péči o vlasy. Vlasy jsou po použití šampónu s aloe pěkně lesklé, pružné a pevné a vlasová pokožka je bez lupů. Aloe má totiž schopnost pronikat do hloubky, otevírá póry na pokožce hlavy – tím jak proniká do pokožky, aminokyseliny z rostliny pomáhají obnovit zdravou tkáň. Tím je dána její schopnost důkladně vyčistit pokožku hlavy a přenést nečistoty na povrch, takže mohou být vymyty. Aloe navíc omlazuje vlasy svými vlastními živinami, dává jim větší pružnost a zamezuje lámání.