Aloe vera – královna mezi léčivkami

Aloe vera – královna mezi léčivkami

Kdo by neznal populární aloe vera - suchomilnou tučnolistou rostlinu s typickými zubatými listy, které v sobě ukrývají šťavnatou dužinu s vysoce léčivými účinky. Možná jste to právě Vy, kdo ji dokonce pěstuje doma v květináči, a možná také zdaleka nedoceňuje její vskutku zázračné působení na lidské zdraví a krásu. Aloe vera je totiž oprávněně přezdívána jako přírodní lékárna či přírodní léčitel.

Tato rostlina je jako léčivka známá již po tisíce let. Dopustit na ni nedali třeba staří Egypťané, Řekové, ale i američtí indiáni. Nejčastěji byla využívána při léčbě popálenin, otevřených ran, bolestí hlavy a žaludku, také při léčbě různých kožních onemocnění. Traduje se, že byla dokonce základem krásy samotné egyptské královny Kleopatry.

Teprve výzkumy prováděné ve dvacátém století ukázaly, co je vlastně příčinou oněch obdivuhodných vlastností aloe vera. Zjistilo se, že rostlina představuje velmi bohatou směs více než dvou set biologicky aktivních látek, mezi které patří téměř všechny vitamíny, enzymy, polysacharidy, mnohé minerály, cukry, aminokyseliny, mastné kyseliny a další.

•    Aloe vera jako lék

Hlavní léčivou složkou rostliny aloe vera je šťáva a gel z listů, které se používají buďto ve své přírodní podobě nebo jako součást všemožných preparátů. Jejich blahodárné účinky na lidské zdraví jsou velice různorodé a je jich ohromné množství, proto se pokusím načrtnout alespoň ty nejzásadnější.

Vzhledem k tomu, že aloe vera působí protizánětlivě, hojivě, potlačuje infekce a podporuje buněčnou regeneraci, je výborným prostředkem při léčbě odřenin, říznutí, popálenin, ale i štípanců od hmyzu. Navíc umí utišit bolest, zastavit krvácení a zamezit tvorbě nevzhledných jizev. Účinné látky rostliny pronikají hluboko do pokožky, kterou také úžasně čistí, vyživují a hydratují. Spolehnout se tak můžete na aloe i jako na bojovníka s kožními problémy, ke kterým patří zejména plísně, ekzémy, akné či lupenka. Nezalekne se ani onemocnění způsobených viry, jako jsou opary a bradavice.

Díky aloe vera si můžete mimo jiné dopřát i úžasnou očistnou kúru. Rostlina zajišťuje detoxikaci, regeneraci a oživení organizmu. Výrazně podporuje imunitní systém a dokáže vás omladit. Mimoto se stará také o zažívací trakt. Bojuje proti zácpě, nadýmání, průjmům, střevním zánětům i žaludečním vředům. Omezuje pálení žáhy a překyselení žaludku. Vedle zažívacího ústrojí velmi blahodárně působí na ústrojí cévní, jelikož snižuje hladinu cholesterolu a snižuje krevní tlak, dále také na ústrojí močové a na kloubní aparát.

Nezanedbatelné jsou účinky aloe vera na nemoci, které označujeme jako civilizační. Patří k nim například migrény, obezita či chronická únava. Pomáhá i při cukrovce, alergiích, menstruačních problémech a ženských onemocněních. Díky svému vysokému obsahu antioxidantů se vyznačuje protinádorovým působením. A světe div se, zbaví nás prý i kocoviny.

•    Využití aloe vera v kosmetice

Aloe vera působí na naši pokožku a vlasy téměř jako zázračný elixír. Díky svým adaptogenním vlastnostem se přizpůsobí všem typům kůže. Zejména pro suchou a citlivou pokožku je hotovým balzámem. Proniká hluboko, důkladně čistí, hydratuje, osvěžuje a hlavně regeneruje a omlazuje. Díky aloe vera se můžete zbavit akné, celulitidy, černých teček a dokonce i stařeckých skvrn. Rozhodně se doporučuje těhotným ženám a lidem držícím přísné diety, protože dokáže zabránit vzniku nevzhledných strií, které právě nejčastěji vznikají při náhlých změnách objemu našeho těla. Na aloe vera se také můžete spolehnout, pokud usilujete o pěkný dekolt a pevnější poprsí.

Kromě pokožky aloe vera blahodárně působí i na naše vlasy, které vyživuje a hydratuje. Předchází jejich lámání a dodává jim lesk a pružnost. Navíc pečuje i o pokožku hlavy a dokáže účinně bojovat proti lupům.